Açık Kaynak Kod Uygulaması İle Yapılabilecek Siteler

5 Ekim 2015, 17:03 138 Görüntüleme

Açık Kaynak Kod Uygulaması İle Yapılabilecek Siteler
Açık kaynak kod sistemleri, yazılımcılar ve bilişim mühendisleri tarafından geliştirilmiş blog, forum, kişisel haber siteleri, e – ticaret sitelerinin temel alt yapılarının kodlanarak hazır hale getirilmiş kod dosyalarıdır. Bu kod dosyalarını ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmiş, ihtiyaçları bittikten sonra bu dosyaları zip dosyası haline getirip interet kullanıcılarının ücretsiz olarak erişebilmesine olanak verirler.
İnternet kullanıcıları internet ortamında bulunan zip dosyalarını bilgisayarlarına indirerek dosya içindeki kod sistemini kurarlar. Kendi isimleri veya istedikleri her hangi bir musait dogmaini satın alıp sunucuya yönlendirirler. Sonuç olarak açık kaynak kodları kullanarak kendilerine bir blog, forum sitesi, haber sitesi, e – ticaret sitesi kurmuş olurlar.

PHP Programlama Dili (resim 1)

PHP Programlama Dili (resim 1)

Açık kaynak kodlar için yazılım dilinde open source olarak adlandırılmaktadır. Bu kaynaklar birileri tarafından ihtiyaç nedeniyle geliştirilmiş ve hem kullanılması için hem de diğer yazılımcıların geliştirmesi ve farklı yamalar ile zenginleştirmesi için internet ortamında herkesin erişebileceği bir şekilde kullanıcılara sunulmuştur. Açık kaynak kodlar ile internet sitelerinin yanında bir çok masaüstü uygulama programının temeli olan kodlar mevcuttur.
Açık kaynak kod sistemi ile yapılan ve dünya genelinde en fazla kullanılan uygulamalar: WordPress, Joomla, Opencart, Php, Phpbb, Smf, Mybb uygulamalarıdır. Bu uygulamalar ile günümüzde kullandığımız haber siteleri, alış veriş siteleri, fotoğraf siteleri, kişisel bloglar ve forum siteleri yapılabilmektedir.

PHP Programlama Dili (resim 2)

PHP Programlama Dili (resim 2)

Bu uygulamalardan; joomla portal siteleri için, open cart ile e – ticaret siteleri, word press ile blog siteleri, sms, php, phpbb ile forum siteleri kurulmakta ve internet erişimize sunulmaktadır.

Açık kaynak kod kullanıcıları site içinde her hangi bir özellik ekleyemezler veya değiştiremezler. Sadece kod kaynağını açarak renk ve yazı karakteri büyüklüğüne etki eder ve şekil yönünden değişiklik yapabilirsiniz. Diğer yazılımcıların kod kaynağına yapacakları yamaları indirerek çalıştırıp değişiklik yapabilirler.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape