Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

23 Mart 2017, 02:47 300 Görüntüleme SanalÜlke.org

Türkiye’de yılda 60 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor, bunun 50 bini hayatını kaybediyor. Akciğer kanserinin başarılı ameliyatı var ama önemli olan her kanserde olduğu gibi erken tanı.

Akciğer kanseri nasıl belirti verir?

Akciğer kanserleri çok fazla belirti verebilir ama sinsi bir şekilde de seyredebilir. Genelde akciğer kanserleri ciddi belirtiler verir. Akciğer kanseri belirtileri; kanserin yerleşim yerine göre akciğer içerisinde olabilir ya da akciğere yakın organlarda belirtiler verir.

 • En sık görülen belirti öksürüktür,
 • Nefes darlığı,
 • balgam,
 • balgamda kan,
 • nefes darlığı,
 • göğüs darlığı,
 • Kilo kaybı,
 • kendini kötü hissetme,
 • halsizlik gibi belirtilerdir.

Kanserin yerleşim yerine göre belirti vermektedir. Lenf bezine sıçrayarak akciğer kanseri şişlik meydana getirebilir. Akciğer kanserlerinin kendine özgü olarak yaptığı metabolik değişikler vardır. Akciğerin ürettiği hormonlar vardır, hormonların çalışmaması sonucu vücutta tepkime meydana gelebilir. Hormonal etkilerden dolayı kemik ağrısı, ses kısıklığı şekilde karşımıza çıkabilir. Bunun gibi bir çok belirti ile akciğer kanseri karşımıza çıkabilir.

Akciğer kanserine özgü bir belirti var mıdır?

snl-5Sigara içen insanlar sigara içtikleri süre içerisinde akciğer kanseri oluyor muyum? diye kendisine sormaktadır. Akciğer kanseri olduğunuzu gösteren özel bir belirti yoktur. Öksürüğünüzdeki artış, vücudunuzun göğüs bölgesindeki ağrı, zayıflama gibi belirtiler akciğer kanserine ait olabilir. Ama her hastada ortaya çıkan göğüs ağrısı, zayıflama gibi şikayetler kanserin habercisi değildir. Ağızdan kan gelmesi ile ortaya çıkabilir bu çok ciddi bir bulgudur, o zaman hekime başvurmayı gerektirir. Eğer uzun yıllar sigara içilmişse elinizde sigara varsa akciğer kanserinin belirtisi budur.

Akciğer kanseri nasıl teşhis edilir?

Akciğer kanseri olma riski olan hastalar, uzun yıllar sigara içmiş hastalardır. Bu hastalar hekime göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, balgam ile karışık kan gelme gibi rahatsızlıklardan hekime gitmiş ise akciğer grafiği çekilerek kanser tanısı var mı? yok mu? diye bakılmalıdır.

Akciğer kanseri tedavisi

Radyoterapi (Işın tedavisi)

Hızlı bölünen kanser hücrelerinin yüksek enerjili X ışınları ile öldürülmesi esasına dayanır. Bu tedavi uygulandığı bölgedeki tümör hücrelerini öldürmektedir. Tümör hücreleri bu tedaviye normal hücrelerden daha fazla duyarlıdır, bu nedenle daha fazla ölürler. Etkilenen bölgedeki normal hücreler hızla kendilerini yenilerler.

Radyoterapi öncesinde tedavinin yapılacağı klinikte tedavi planlanır. Bu süre içerisinde tedavi masasında hareketsiz yatan hastanın tedavi alanı, deri üzerine çizilerek belirlenir.

Tedavi odasında kalış süresi 10-30 dakikadır, tedavi 1-5 dakika sürer. Genellikle tedavi 2-6 hafta devam eder.

Tedavi hastayı radyoaktif hale getirmez, çevredeki insanlara zarar vermez.

Radyoterapi sonrası sık görülen yan etkiler:

 • Halsizlik
 • Tedavi bölgesindeki deride kaşınma, soyulma, kızarıklık, kıllarda dökülme
 • İştahsızlık
 • Öksürük, balgam çıkarma, boğaz ağrısı, yutmada güçlük (genellikle tedavinin 2-3. haftasından sonra)

Kemoterapi (İlaç tedavisi)

Kemoterapi vücuttaki tüm kanser hücrelerini yok etmek amacıyla özel ilaçlar kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Kemoterapi ilaçları hızla çoğalan kanser hücrelerine kan yoluyla ulaşarak etki eder. Kanser hücresinin bölünmesini ve yenilenmesini engelleyerek ölümüne neden olur. Kemoterapi, ağızdan hap olarak veya damardan infüzyon yoluyla uygulanır. Tedavi düzenli aralıklarla, genellikle 3-4 haftada bir verilir. Bu yaklaşımda amaç; hastanın tekrar güçlenmesine ve sağlıklı dokuların kendisini yenilemesine olanak sağlanmasıdır.

Kemoterapi kanser hücrelerini etkilerken, kıl kökü, kemik iliği, mide barsak mukozası gibi vücutta hızlı çoğalan sağlıklı hücrelere de etki eder ve bu etkilere bağlı olarak kemoterapinin yan etkileri ortaya çıkar.
snl-5
Kaynak: www.sanalulke.org

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için aşağıdaki Facebook yorum kutusunu kullanabilirsiniz.. Teşekkürler..

Protected by Copyscape