Akıllı Telefonlar Trafik Kazalarını Artıyor mu?

28 Kasım 2015, 16:00 157 Görüntüleme

Teknoloji muazzam bir hızda ilerliyor. Hemen hergün yeni çıkan bir ürün karşısında artık ne tepki vereceğimizi bile bilmiyoruz. Elbette akıllı telefonlar da henüz yeni sayılabilecek bir teknoloji ve sürekli de gelişiyor. Üstelik akıllı telefonlar kullanıcılarını öylesine kendine bağlıyor ki, bugün onlar sayesinde yerimizden kalkmadan işlerimizi halledebiliyor, bankaya gidebiliyor ya da yemek söyleyebiliyoruz. Elimizden düşmedikleri, yanımızdan ayırmadığımız bir gerçek.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefonların sağlık üzerine etkileri başka bir açıdan değerlendirildi. 2015 yılının ilk yarısında meydana gelen ölümlü trafik kazalarındaki % 10’a varan artışın nedenleri üzerinde yapılan çalışmalar bu kazaların akıllı telefonların yarattığı dikkatsizlik yüzünden gerçekleşmiş olabileceğini de gösteriyor.

Akıllı Telefonlar Trafik Kazalarını Artıyor mu? (resim 1)

Akıllı Telefonlar Trafik Kazalarını Artıyor mu? (resim 1)

Henüz bu artışın nedeni için tam olarak akıllı telefonlar sebep oldu denilemiyorsa da, bu cihazların trafik sırasında kullanımlarının dikkat bozduğu da bir gerçek. Bu çalışmalara paralel olarak Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA),tarafından yapılan açıklamalarda trafik kazası ölümlerinde artışa katkıda bulunan faktörlerin ne olduğunu belirlemek için henüz çok erken olduğu söyleniyor. Yine de ortada başka faktörler olabilmesine rağmen, akıllı telefonların da işin içerisinde olduğu yüksek bir ihtimal.

Birçok ülkede akıllı telefonların direksiyon başında kullanılmasını yasaklamak için yasaların hazırlandığı (14 ülkede direksiyon başında akıllı telefon kullanımı yasak) şu günlerde ortaya çıkan bu yeni araştırma tartışmaları yeniden alevlendirecek gibi duruyor.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape