Alexa Hakkında başlıca sorular…

9 Aralık 2014, 15:52 3 Görüntüleme

Bir çok insan Alexa internet sitesinin sıralama mantığını ve nasıl daha iyi olduklarını merak etmektedir. Biliyorsunuz ki Alexa bir internet sitesinin Dünya ve Ülke içinde ki sıralamasını göstermiştir. Bu sıralama Türkler için pek fazla birşey iface etmiyor olsa da ( bazı kişiler ) yurt dışında ki site sahiplerine ve internetmasterlara birçok anlam ifade etmektedir. Yurt dışında internet sitesi satışı yapılırken Alexa dşayetleri kontrol edilerek göz önüne alınır mesela. Bugün burada Alexa ile ilgili merak edilen, sıklıkla sorulan soruların yanıtlarını vereceğiz.
Yanıtlayacağım sorular:
Alexa Nedir ?
Alexa Trafik Seviyelerini Nasıl Ölçer ?
Alexa Sıralaması Doğru mu ?
Alexa Sıralamalı Yasal Olarak Kullanılır mı ?
Alexa Rank Google Pagerankı Etkiler mi ?
Alexa Rank Google, Bing, Yahoo gibi Sıralamaları Etkiler mi ?
Alexa Sıralamaları Hakkında Başka Neler Bilmeliyim ?
Alexa Rank Nasıl Geliştirilir ?
Alexa Nedir?
Alexa.com, Amazon.com ‘un bir parçası olup trafik düzeylerine göre bütün siteleri sıralamaya yarayan bir internet aracıdır. En düsük ranka sahip internet sitesi en fazla ziyaret edilen en tanınmış internet sitesidir.
Alexa Trafik Seviyelerini Nasıl Ölçer?
Alexa, kendi toolbarının yüklü oldugu kullanıcıları daha ön planda tuttugu ortaya cıkmıstır. Kendi dedigi: “Alexa, toplumun Alexa toolbar kullanımı olmadan var olamazdı. Alexanın her üyesi internet sitesine ziyaretçi alabilmek için bunu kullanmaktadır ve ek olarak faydalı bir araçtır. Sadece toolbar kullanarak her internet sitesi ile ilgili dşayetli bilgilere ulaşabilmemiz mümkün olabilir. Alexa toolbarı indirmek için ( http://www.alexa.com/toolbar ) adresine giriniz.
Alexa Sıralaması Doğru mu?
Alexa ölcümleri sitelerin birçogu için degersiz ve potansiyel olarak oldukça yanıltıcı oldugu dusunulmektedir. Alexa toolbar çubugu yüklü oldukça az bir kullanıcılarımız vardır. Bu aracın görevi sitenin durumunu alexa’ya rapor etmektir. Sayet toolbar kullanmadıgınız sürece rapor ederınız daha gec gelir ve sıralamanız daha yavas düser. Alexa toolbar çubugunu kullanan sadece kisiler site sahipleri olup ve onlarda tek bkatiyenrına sitelerini gelistirmeye çalısıyorlar desek yanlıs olmaz.
Alexa Sıralaması Yasal Olarak Kullanılır mı?
Evet kullanılır. Internet kullanıcılarının kucuk bir kısmını olusturan alexa toolbar cubugunu kullanan kullanıcılarımız bir sitenin internet trafik gunlugunu, mevcut bilgilerin miktarını ve Alexa sıralamasının artmakta oldugunu belirleme ettigi icin kullanılır. Yahoo, Ebay, YouTube, Wikipedia, Amazon ve digerleri gibi en fazla ziyaret edilen siteler için, Alexa sıralaması gerçekten son derece güvenilir bir sekilde göreceli bir tanınmışlik temsil eder.
Alexa Rank Google Pagerankı Etkiler mi?
Hayır etkilemez. Çünkü Alexa rank kendi içerisinde olusturmus oldugu birseydir. Sadece tanınmışlik açısından iyi oldugunuzu göstermiştir.
Alexa Rank Google, Bing, Yahoo gibi Sıralamaları Etkiler mi ?
Hayır etkilememektedir.
Alexa Sıralamaları Hakkında Başka Neler Bilmeliyim?
Söylenenlere göre 100.000 ranka düsmek çok basittir. Insalar ilk 100.000 sıralamaya girdiginde kendilerini büyük tanınmış olduklarını zannederler. Başka sitelerde internet sitelerinizi tanımaya çalışın. Sponsor reklamlar verin, Text urller yayımlayabilirsiniz
Alexa Rank Nasıl Geliştirilir ?
Alexa rank artırmak için sitenizin önemi için asagıda ki adımları izleyin.
Alexa toolbar kurun
Sitenizi anasayfanız olarak ayarlayın ve ayarlatın
Alexa toolbarı kullanıcılarınıza kullandırmaya tesvik edin
Webmaster forumlarından Backurller almaya çalısın. Çünkü bu tip forumlarda alexa toolbar kullananlar çoktur.
Web yöneticileri için içerik ve araçlar temin edin
Alexa hakkında içerikler paylaşabilirsiniz..

Kaynak : demaktas.com

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Serhan 24 Kasım 2015

Güzel bir yazı olmuş Yönetici eline sağlık

Protected by Copyscape