Anonymous FTP Nedir?

2 Mayıs 2016, 12:18 979 Görüntüleme

Anonymous FTP, paylaşıma açık dosyaların File Transfer Protocol (FTP) üzerinden indirilmesine yardımcı olan bağlantışeklidir.  Anonymous denilmesinin nedeni bu iletişim şeklinde kullanıcının FTP sunucusuna bağlanmak için doğrulanmış bir kullanıcı adı veya şifreye ihtiyacı olmamasıdır.

Anonymous FTP’de kullanıcı bir FTP yazılımı yardımıyla veya internet tarayıcısı yardımıyla kolayca FTP dizinine giriş yapabilir. FTP sunucusuna bağlanmak istediğinde isim ve şifre bölümüne kullanıcı istediği bilgileri yazabilir hatta çoğu kez hiçbir bilgi yazmaya dahi gerek kalmadan FTP sunucusuna doğrudan bağlanabilir.

Anonymous FTP’de kullanıcılara yalnızca dosya indirme izni sağlanır. Güvenlik nedeniyle kullanıcılar FTP sunucusuna dosya yükleyemez veya yüklenmiş olan dosyalar üzerinde değişiklik gerçekleştiremezler.

Anonymous FTP Ne için Kullanılır?

Anonymous FTP genellikle indirme dosyalarını FTP üzerinden kolaylıkla kullanıcılara sunmak için kullanılır. Örneğin popüler Linux dağıtımlarının bir çoğu Anonymous FTP kullanarak kullanıcılara kendi FTP sunucusu üzerinden ISOdosyalarını indirmeye olanak sunar. Çünkü Anonymous FTP sayesinde hem daha yüksek hızda indirme yapılabilir hem de indirmeye durdurma ve devam etme gibi özellikler sağlanabilir.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için aşağıdaki Facebook yorum kutusunu kullanabilirsiniz.. Teşekkürler..

Protected by Copyscape