Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

10 Aralık 2016, 01:35 2.133 Görüntüleme Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Nedir:

Bilgisayar mühendisi, bilgisayar programı yazan kişiye denilmektedir. İnternet üzerinden ve Pcler üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlerin kodlama ve yazılımlarını bilgisayar mühendisleri yapmaktadır. Gelişen teknoloji ve internet kullanımının artması ile birlikte bir çok oyun, sosyal ağ, Office programları, muhasebe, kişisel programlar ve birçok içeriğin yazılımının yapılmasından bilgisayar mühendisleri sorumludur.

Ne İş Yapar:

Bilgisayar mühendisliği yazılım yaparken kullandıkları birden fazla kodlama dili kullanmaktadır. Bu farklı kodlamalar ile farklı farklı içeriklerin yazımı yapılmaktadır. Örneğin; bir oyun programının yazılım kodlaması farklı şekillerde yapılabilir. Tıpkı yeryüzünde ne kadar farklı dil varsa bilgisayar mühendislerinin yazılım kodlamalarının dilleri de birbirinden ayrı olabilir.

Bazı şirketler, kurumlar, firmalar, kuruluşlar gibi özel ve devlet sektöründe çalışmak üzere bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulur. Sitem güvenliği için ve veri ağlarının kontrolü için bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyurulur. Örneğin; hastane, adliye, fabrika ve kamu kuruluşlarında ağ güvenliği ve veri ağının korunması için siber güvenlik olarak çalışmaktadırlar.

Siber Güvenlik Nedir:

Siber güvenlik, bilgisayar ve internet üzerinden yapılan tüm işlemlerin kontrolünü ve ağ geçişlerini sağlayan mühendislik çeşididir. Uzak bağlantılar ve siber saldırılara karşı ağ güvenlik kontrolünü yapan ve daha sağlamlaşması için üzerinde kodlama yapılan iş mühendisliğidir. Siber güvenlik özellikle devlet kurum ve kuruluşlarında, bankalarda kullanılmaktadır. Uzak ağ bağlantılı zarar verici bir siber saldırıda siber güvenlik ağı devreye girer. Böylece saldırı oranı düşürülerek tehlikeden uzaklaşılmış olur.

Bilgisayar mühendisleri siber güvenliği ne kadar üst seviyede tutarsa gelebilecek her türlü tehlike ve zarara karşı önceden tedbirini almış olacaktır. Böylece sanal ortam hırsızlıkları, hesap ve bilgi çalıntıları gibi birçok konu için önceden önlem alınmış olacaktır. Bilgisayar mühendisliği siber saldırılara karşı yaptıkları yazılım kodlamaları ile güvenlik ağını ve veri ağını koruduğu kurum ve kuruluş, iş yeri, firma, şirket, hastane, adliye, bankalar için gerekli alt yapıyı oluşturmak zorundadır.

Davut Şahin bilgisayar mühendisliği hakkında yazdıkları yazılar ve oluşturduğu blog sayfası ile takipçilerine bilgisayar mühendisliği hakkında birçok bilgi vermiştir. Detaylı araştırmalar ve bilgi sahibi olmak için blog sayfası ziyaret edilebilir.

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için aşağıdaki Facebook yorum kutusunu kullanabilirsiniz.. Teşekkürler..

Protected by Copyscape