Botnet Nedir? Botnet Yapımı ve Botnet Saldırısı

25 Aralık 2015, 16:19 956 Görüntüleme

Botnet, tüm web sitesi sahiplerinin ve yayıncılarının kolaylıkla uğrayabileceği ve sonucunda büyük veri kaybı yaşayabileceği saldırı türlerinden biri olarak tanımlanır. Botnet‘in bir web servisine yani bir host veya sunucuya atılması için öncelikle kuvvetli bir bot ağı kurulması gerekmektedir. Sadece birkaç bilgisayar sayesinde dahi botnet saldırısı yapılabileceği gibi milyonlarca bilgisayarın dahil edildiği botnet saldırıları da pek çok kez görülmüştür.

  Botnet Yapımı

Botnet ağının meydana getirilmesinin birçok farklı yolu vardır. Bunlar arasından en bilineniyse bir bulaşıcı bilgisayar virüsü aracılığıyla tüm bilgisayarlara ulaşmak ve bu zararlı böcek yazılım sayesinde bilgisayarları botnet ağına dahil etmektir. Botnet ağına dahil olan bilgisayarların tümü bu zararlı yazılım aracılığıyla tek bir ana bilgisayardan komut beklerler. Verilen komutla birlikte de içerisinde bulunan tüm bilgisayarlar aynı anda aynı işlemi gerçekleştirirler. Böylece ortaya botnet saldırısı dediğimiz durum çıkar.

  Botnet Saldırısı

Botnet saldırısı meydana getirmenin birçok farklı yolu bulunabilir. Örneğin yaygın olarak bilinen yöntemlerden biri botnet ağı içerisindeki tüm bilgisayarların saniyelik zaman süreleri içerisinde bir web sitesine giriş yapması ve çıkış yapması şekilde gerçekleşir. Çok fazla sayıda kullanıcı sürekli bir web sitesine giriş ve çıkış yaptığında haliyle sunucu çok fazla isteğe yanıt vermek zorunda kalır ve bir süre sonra hizmet bandı dolduğu için web sitesi kapanabilir.

Botnet saldırıları formlar üzerinden de gerçekleştirilebilir. Böylece hem veritabanı üzerinde muazzam bir karmaşa meydana getirilebilir hem de aynı zamanda sunucuyu daha çok yorarak sunucunun kısa sürede devre dışı kalması sağlanabilir.

Botnet saldırıları ciddiye alınması gereken saldırılardır ve bu saldırıları yapan kişileri ulaşılması sanıldığı kadar zor değildir. Siz de bu senaryonun içerisinde yer alan bot’lardan biri olabilir ve hatta saldırılar gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Bu riskten kendinizi uzakta tutmak için daima internet virüslerinden sizi koruyacak virüs programları kullanın ve korsan yazılım ile materyallerden olabildiğince uzak durun.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape