Boyu Uzun Gösteren Renkler

1 Ocak 2016, 16:00 1.110 Görüntüleme

Kısa boylu insanlar genel olarak giydikleriyle kendilerini uzan boylu göstermek isterler. Birçok moda firmasının her yıl birbirinden farklı topuklu, platformlu ayakkabılar çıkarıyor olması bir tesadüf değil. Boyun uzun gözükmesindeki temel olay kişinin daha alımlı gözükmesidir.

Ancak topuklu ayakkabıların ergonomik olarak ayak sağlığı için çok uygun olduğunu söyleyemeyiz. Üstelik alışık olmayan biri için topuklu ayakkabı kullanmak çileye dönüşebilir. Denge sorunu ve hiç olmayan bir yerde düşme tehlikesi geçirmek de cabası. Peki topuklu ayakkabılar olmadan da uzun gözükmek mümkün mü? Doğru kıyafet seçimi ve doğru renk kombinasyonuyla algısal olarak daha uzun bir görünüm elde etmek mümkün.

Aynı renklerin, aynı kıyafetlerde kullanılmasına monokromatizm deniyor. Birbirini takip eden renkler vücudun parçalardan değil, bir bütünden oluştuğunu vurgular. Yani siyah ve siyah-gri ya da lacivert kombinasyonu giyen birinin rengarenk giyen birinden daha uzun duruyor olmasının nedeni budur. Yani aykırı, zıt renkler kişiyi daha kısa ve hatta duruma göre daha kilolu da gösterebilir.

Yine ayakkabı seçiminde de renk uyumunun boy üzerinde büyük etkisi vardır. Ayakkabıda da kıyafetle olan renk uyumuna devam etmek gerekir. Ren tonlarıyla bütünlük sağlayan ayakkabı, vücudun devamı gibi gözükerek karşıdakinin sizi daha uzun algılamasını sağlar.

Eğer üst bedeniniz uzun ve bacaklarınız kısaysa, vücudunuzu dengelemek için küçük bir pantolon hilesine başvurabilirsiniz. Son dönemde moda olan yüksek bel pantolonlarlar sizin için idealdir. Böylelikle bacak boyunuz uzar ve üst bedeniniz kısalır ve dengelenir.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape