WordPress Wp-login.php Yolunu Eklentisiz Değiştirmek

10 Mayıs 2015, 16:04 13.368 Görüntüleme

WordPress hazır sistemlerde admin panele ulaşma yolu /wp-login.php’dir. Ama bunu eklentiler ile değiştirmek mümkün.  Ama eklenti kullanmadan kod ile rahatlıkla değiştirebiliriz.

Eklentisiz Giriş Adresini Değiştirme

Eklentisiz Giriş Adresini Değiştirme

Tabi bunu yapabilmek için wp-login.php dosyasını düzenlerken Notepad gibi programlara ihtiyacınız olacak. Buyrun buradan indirebilirsiniz.

Bunu için yapmanız gerekenler :

1: WordPress Login Sayfanızı Kontrol Edin

Öncelikle varsayılan giriş sayfamızın adresini bir görelim. Login sayfasının adresi %99 ihtimalle siteadi.com/wp-login.php olacaktır.

Uyarı: Bu işlemleri yapmadan önce sitenizi yedeklemeniz iyi olabilir. (Genellikle sıkıntı çıkmamaktadır.)

2: WordPress Dosyalarınıza Gidin

WordPress dosyalarınıza FTP ile ulaşın. Dosyalarınızın içinde “wp-login.php” adlı dosyayı göreceksiniz. Bu dosyanın ismini giriş sayfası yapmak istediğiniz bir isimle (Örnek: istediginiz-isim.php) değiştirin.

3: Yeni İsimlendirdiğiniz Sayfayı NotePad++ İle Açın

Değiştirdiğiniz sayfayı Notepad++(tavsiye ederim) ile açtıktan sonra CTRL+F tuşlarına basarak arama bölümünün açılmasını sağlayın. Arama menüsünde “Değiştir” adlı sekmeyi göreceksiniz. Burada “Aranan” kısmına wp-login.php ve “Değiştirilen” kısmına ise dosyaya verdiğiniz yeni adı yazıp “Tümünü Değiştir” butonuna tıklayın. Değiştirme işlemi başarıyla gerçekleştiğinde 14 kelimenin değiştiğini göreceksiniz.

4: Eski WordPress Login Sayfasına Girmeyi Deneyin

İlk 3 adımı doğru bir şekilde yapmanız halinde sayfanın yüklenemediğini ve 404 Hatası aldığınızı göreceksiniz.

5: Değiştirdiğiniz İsimle WordPress Giriş Paneline Girin

3 numaralı yolda değiştirdiğimiz isim (http://example.com/istediginiz-isim.php) ile wordpress paneline girdiğinizde hiçbir sıkıntının yaşanmadığını göreceksiniz. Bu sayfadan admin panelinize kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazıp giriş yapın.

6: Hesabımızdan Çıkalım

Admin paneline girdikten sonra bir de “Çıkış” yapmayı deneyin. Hesabınızdan çıkış yaptığınızda aşağıda gösterdiğim gibi bir problemle karşı karşıya kalacaksınız. Evet, doğru bir şekilde hesabınızdan çıkamıyorsunuz. Çıkış yaparken /wp-login.php sayfasına yönlendirildiğinizi ve bunun doğru çalışmadığını gördük.
Sıra Geldi Bu Sorunu Çözelim…
7: General-template.php Sayfasını Düzenleyelim

İlk önce WordPress dosyalarımızın bulunduğu yere gidiyoruz. Daha sonra “wp-includes” dosyasına giriyoruz ve karşımıza general-template.php sayfası çıkıyor.

8: wp-login.php Kelimelerini Değiştirelim

NotePad++ ile açtığımız “general-template.php” sayfasında 3 numaralı yolda yaptığımız gibi wp-login.php kelimesini daha önce ayarladığımız kendi ismimizle değiştiriyoruz. İşlemi doğru yapmanız doğrultusunda 5 tane kelimenin değiştiğini göreceksiniz.

 9: Giriş ve Çıkış Yapmayı Tekrar Deneyin
Anlatılan yolları doğru şekilde uyguladığınız takdirde bu işlem sıkıntısız çalışmaktadır.

UYARI : Bu işlemi yapmadan önce ne olur ne olmaz diye yedek almayı unutmayınız.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape