Deprem Çantası Önemi Nedir, Neden Gereklidir?

30 Mart 2017, 14:35 596 Görüntüleme

Deprem Çantası Önemi Nedir, Neden Gereklidir? Deprem Çantası İçinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Deprem çantası; olası bir depremden sonra insanların hayatlarına devam edebilmeleri ve çevre ile iletişimde kalabilmeleri için gerekli eşya ve malzemelerin bulunduğu bir çantadır…

Bilindiği gibi ülkemiz dünyanın en etkin deprem kuşakları arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı deprem ile ilgili olarak bir takım hazırlıklar yapmamız bizler için zorunlu olmaktadır. Bu hazırlık sürecinin en basiti ve hayati öneme sahip olanı deprem çantası hazırlamaktır.

deprem

Deprem çantası önemi nedir? Sorusuna verilebilecek en güzel yanıt hayatı öneme sahip olduğudur. Özel bir deprem çantasına gerek kalmadan kullanılmayan sırt çantasının dahi bir deprem çantası olarak kullanılabileceğini belirtmek isteriz.

Deprem çantası neden gereklidir? Sorusu ise önemi ile aynı cevaba yani hayatımızı sürdürmemiz için gereklidir. Bilindiği gibi deprem sonrasında geçirilen ilk 72 saat afetzedelerin yaşamlarını sürdürebilmesi için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden deprem çantası içerisinde bulundurulması gereken malzemelerin çok iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aşağıda deprem çantasında bulundurulması gereken malzemeler hakkında faydası olacak bilgileri paylaştık.
Öncelikli olarak sizlere vereceğimiz en büyük tavsiye hazırlamış olduğunuz deprem çantanızı ulaşılabilecek en kolay yerde bulundurmanızdır. Kilerinizde bulunduracağınız deprem çantanızı deprem anında bulmanız oldukça zaman alacağından sizlere hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Deprem çantası ailenin her bireyine özel olarak hazırlanmalıdır. Yani 5 kişilik bir aileye bir tane deprem çantası hazırlanması kendi kendimizi kandırmamız demektir. Deprem çantası hazırlanırken her bireyin ayrı bir çantası olmalı ve her çantanın kime ait olduğu çanta üzerinde belirtilmelidir.

Depremden sonraki ilk 72 saat hayati bir öneme sahip olduğu için deprem çantanızı mutlaka asgari olarak bu ilk 72 saatte sizlere yetecek şekilde hazırlanmalıdır. Hayatın her anında evde bulunamayacağınızdan deprem anında evde olmadığınız durumlara hazırlıklı olmak için deprem çantası yedeğini arabanızda veya iş yerinizde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz…

Deprem Çantasında Bulundurulması Gerekenler?

 1. Çadır
 2. Su,
 3. Enerji verici ve dayanıklı yiyecekler,
 4. Bir kat giysi,
 5. Nakit Para,
 6. Fener,
 7. Pil
 8. Radyo,
 9. Çakı, düdük, Kalem, kâğıt,
 10. Tuvalet Kağıdı, Islak Mendil
 11. Plastik Tabak, Çatal, Kaşık ve Bardak
 12. Reçeteli ilaçlar,
 13. Uyku tulumu, battaniye
 14. Yağmurluk, İş Eldiveni, ısınmak için cep sobası
 15. Diş Fırçası/Macunu , Sabun, Şampuan
 16. İlk yardım çantası,
 17. Ev tapusu, kimlik fotokopileri,
 18. Acil durumlarda ulaşılabilecek kişilerin numarasının yazılı olduğu kağıt,
 19. Mum, çakmak,
 20. Ve Önemli Belgeleriniz

Gibi eşya ve malzemeler bulundurulmalıdır. Burada yer alan malzemeler kişinin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre de çoğaltılabilmektedir. Bu yüzden deprem sonrası ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse deprem çantası sayesinde aç kalmayız, çevre ile iletişimde kalırız, ilk yardım ihtiyaçlarımızı karşılarız yani hayata tutunmak için tüm hazırlıkları deprem çantası sayesinde yaparız…

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için aşağıdaki Facebook yorum kutusunu kullanabilirsiniz.. Teşekkürler..

Protected by Copyscape