Drone’lu Gelecek

19 Ağustos 2015, 09:54 45 Görüntüleme

Günümüzün giderek yaygınlaşan araçlarından biri dronelar. Genel adlarıyla insansız hava araçları. İlk olarak askeri kullanım için geliştirilseler de şimdilerde günlük kullanımda giderek yayılıyorlar. Uzaktan kontrol edilebilen bu eğlenceli araçların kullanım alanları ise gün geçtikçe genişliyor. Hemen her gün droneların farklı kullanım alanlarına dair yeni bir haber duymak mümkün.

Dronelar geçmişte olduğu gibi halen suçlulara karşı etkili bir şekilde kullanılıyor. Suçluların yerini tespit, takip ve hatta casusluk gibi birçok alanda dronelara başvuruluyor. Askeri imkanlar gözetildiğinde droneların askeri anlamda kullanım alanları da genişliyor. Yakın gelecekte suçlulara karşı müdahale yöntemlerinden savaş alanlarında cephaneli bir şekilde dolaşacağından dahi bahsediliyor. Ama şimdilik bizi ilgilendiren dronelerın günlük hayatımıza getirdiği yenilikler.

Drone'lu Gelecek

Drone’lu Gelecek

Artan şehir trafikleri ve ulaşımda yaşanan aksaklıklara bir alternatif olabileceği düşünülen dronelar özellikle bir yerden bir yere eşya taşımak için kullanılabiliyor. Hava gibi uçsuz bucaksız bir alanda saatler sürebilecek bir teslimat, dronelar sayesinde dakikalar içerisinde gerçekleşebiliyor. Hal böyle olunca, Amazon ve Dominos gibi dev firmalar dahi drone ile teslimatı hayata geçirdi. Dronelar çağımızın sürekli büyüyen alanlarından biri olan e-ticaretin yeni simgelerinden biri olmaya aday gözüküyor.

Dronelar, yüksek çözünürlüklü kamera sistemleriyle özellikle afet zamanlarında devreye girebiliyor. Bunun örneği yakın zamanda Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketi sırasında görüldü. Dronelar sayesinde erişilmesi zor olan bölgelere erişilerek gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için arama kurtarma ekiplerine lokasyon tespitinde bulunuldu. Kamera görüntüleri sayesinde birçok insanın hayatı kurtuldu. Ayrıca, ilaç ve daha birçok afet malzemesinin de yerine ulaştırılması yine dronelar sayasinde gerçekleşti.

Droneların insan hayatına olan yararlarının yanı sıra doğal yaşam üzerinde de büyük etkileri var. Özellikle tarım alanında bazen devasa alanlara yayılan ürünleri kontrol etmek dahi bir sorunken, şimdilerde çiftçiler dronelar ile büyük alanları tarayarak ürünleri hakkında en güncel bilgilere ulaşabiliyor, bir sorun varsa hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebiliyorlar. Yine vahşi doğa içerisinde gözlem altında olması gereken türler için de en etkili yöntem, onları dronelar ile takip etmek. Böylelikle hem hayvanların doğasına doğrudan girilmiyor hem de güncel veriler toplanabiliyor. Elbette droneların kızılötesi, gece görüşü gibi özelliklerinin olduğunu söylemeye gerek yok.

Kullanım alanları böylesine geniş ve canlı yaşamına doğrudan etkili olan bu araçları yeni kullanım alanlarının artmasıyla birlikte gelecekte daha sık göreceğimiz kesin.

Bir önceki paylaşımda logenvity wordpress temasını incelemiştik.

 

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape