Düşünce Okuyan Mobil Cihaz ve Uygulamalar Hayal Değil

27 Kasım 2015, 16:00 220 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Zerox ve IBM’de görevli bilimadamların yaptığı açıklamalar, bilimkurgu dünyasındaki bazı hayallerin yakında gerçekleşebileceği yönünde sinyallar verdi. Uzmanların belirttiğine göre yakın bir zamanda düşünce gücü ile birçok nesneye ve cihaza komut verebileceğiz. Hatta bu uygulamalar hayatımızın her noktasında olacak.

Düşünce gücü ile mesaj yazmak, istediğimiz müzik parçasını çalmak, internetten sipariş vermek, herhangi bir cihazı açmak, kapamak gibi birçok işin zihnimizden verdiğimiz komutlarla yapılabilmesi herhalde çok hoş ve pratik olurdu. Elbette bugüne kadar bunlar bir hayalden öteye dahi geçemedi. Ama artık bu hayaller gerçeğe dönüşecek.

Xerox ve IBM’in Ar-Ge çalışmalarını yöneten Saurabh Srivastava ve Nitendra Rajput ile Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde görevli Sumit Soman ve Siddharth Srivastava 9. Uluslararası Arayüzler ve İnsan-Bilgisayar Etkileşimindeki İlerlemeler Konferansı’nda “Gelişmiş Beyin Bilgisayar Arayüzleri (BCI)” adında ortak bir bilimsel makale sundular. Buna göre yapılan çalışmalar ve atılan ilk adımlar İnsan-Bilgisayar etkileşimini mümkün kılacak gibi görünüyor.

Resim 2

Resim 2

Çalışmalar Emotiv adında teknolojik bir cihazın kafaya takılması ve Nörofon sistemiyle düşünce gücünü komutlara çevirmesi şeklinde. Örneğin telefon rehberinizdeki kişilere ait fotoğraflar veya tanımladığınız görseller size hızlı bir şekilde sırası ile gösteriliyor. Aramak istediğiniz kişinin fotoğrafı gösterildiğinde beyninizden yayılan P300 sinyallerini algılayan sistem, o kişiyi telefona dokunmadan, seslenmeden aramanızı sağlıyor.

Bunun gibi birçok uygulamada kolaylık sağlayacak olan teknolojinin henüz %100 sonuç vermediğini de söylemek gerekiyor. İşin içerisindeki insan faktörü teknolojiyi biraz olsun sekteye uğratıyor. Çünkü konsantre olmak önemli. Yine de düşünce sistemiyle uygulamaları yönetebilme hayali çok uzak değil.

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape