Duvarın Arkasında Ne Var?

27 Kasım 2015, 13:00 408 Görüntüleme

Duvarın arkasını görüp, bir canlının olup olmadığını tespit etmek sanki bir süperkahraman özelliği gibi duruyor ama değil. Henüz kısa bir zaman öncesine kadar hayal etmesi dahi zor olan bu durum yakın bir zamanda tamamen hayatımızda olacak.

Yeni geliştirilen bir kamera bize duvarın arkasında ne olup ne bitiyor gösterecek. Ama şimdilik duvarın arkasına net bir bakış atmak pek mümkün değil.  Görüntü kalitesinin oldukça düşük olduğu bu yeni teknolojinin çözünürlüğü şimdilik oldukça düşük.  Ama yine de geliştirilen bu teknoloji sayesinde duvarın arkasında bir canlının olup olmadığı kabaca bir grafikle ifade edilebiliyor.

Duvarın Arkasında Ne Var? (resim 1)

Duvarın Arkasında Ne Var? (resim 1)

Amerika’nın en saygın kurumlarından biri olan ve teknolojik araştırmalar yürüten Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde aslında görünen değil, görünmeyen yansıtılmış olunuyor. Kameranın çalışma biçimi mikrodalga sinyallerinin kullanması şeklinde. Mikrodalgadan gönderilen silyaller duvarın ötesine geçerek görüntünün üç boyutlu bir modelini çıkarıyor. Şimdilik çözünürlük düşük olsa da MIT tarafından geliştirilen bu son teknoloji kamerayla standart bir kameradan daha fazla bir şekilde elektronik dalgalardan yararlanılabiliyor.

Duvarın Arkasında Ne Var? (resim 2)

Duvarın Arkasında Ne Var? (resim 2)

Yapılan açıklamalar kamerayla ilgili çalışmaların halen devam ettiği ve iyileştirilmesi için büyük bir çaba sarfedildiği yönünde. İlk etapta askeri alanda kullanılması beklenen duvarın ötesini gösteren kameranın uzay teknolojilerinden, arama kurtarmaya kadar insanlığa faydası dokunabilecek daha birçok alanda da kullanılması bekleniyor.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape