E-Posta konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar

16 Kasım 2015, 09:18 322 Görüntüleme

Henüz bundan 20-30 yıl önce uzaktaki birine bir mesaj iletmek mektup, fax ya da telgraf vasıtası ile gerçekleşiyordu. Şimdi ise internetin muazzam bir şekilde globalleşmesi sayesinde birine saniyeden daha kısa süre içerisinde çarşaf çarşaf metinler, dökümanlar, fotoğraflar, videolar gönderebiliyoruz. Bilginin paylaşımı bu kadar kolay ve hızlı olduğu sürece, bilgisayar korsanı olarak tabir edilen kişilere de hemen hergün yeni yeni fırsatlar vermiş oluyoruz. Kimi zaman dolandırılabiliyor, kimi zaman da en özel bilgilerimiz çalınabiliyor. En iyi ihtimalle bilgisayarınıza virüs bulaşıyor.  Peki ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle bir mail programı kullanmak maillerinizin filtrelemek adına önemlidir. Üstelik mail programlarının kendi koruma programları olduğu için ekstra bir güvenlik sağlamış olursunuz. Mümkün olduğunda güncelleştirmeleri de yaparak bir nebze olsun rahat edebilirsiniz.

E-postalar konusunda şunu bilmek gerekir ki, size gelen çoğu mail sizinle ya da işinizle alakalı olsa da, hemen hergün birçok reklama maruz kalırsınız. Peki bu reklamların kimden geldiğini bilmiyorken aömak doğru mu? Elbette hayır. Tanımadığımız birinden aldığınız bir maile güvenmiyorsanız açmayın ve hatta direkt silin. Biri sizin bilgisyarınıza erişmek, bilgilerinizi çalmak ya da virüs bulaştırmak istiyor olabilir. Maalesef kimin olduğunu bulmakta hiç kolay değil.

Elbette sadece reklamlar değil, bilmediğimiz bir adresten posta yoluyla gelen resim, müzik vb. dosyalarını da açmamak gerekiyor.  Resimler ya da dosyalar zararlı kod  içerebilir ve filtrelere rağmen istenmeyen posta, gönderenin iletisini kullanıcıya ulaştırmak için kullanılabilir.

E-Posta konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar (resim 2)

Unutmayın ki, aldığınız önlemler elbette yeterli değil. Çünkü korsanların size ulaşmaları için birçok yöntem var ve hergün bunlara bir yenisi daha ekleniyor. Her şeye rağmen güvenlik, kesinlikle küçümsenmemesi gereken ve önlemler alınması gereken bir konu. Yapmak gereken şey basit; dikkatli olmak, e-posta, bilgi, web sitesi, kişisel bilgiler ya da banka hesapları gibi internet üzerinden yaptığınız tüm uygulamalarda gerekli güvenlik önlemlerini gözardı etmemek.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape