Ekotec Yerli Isı Pompası Üretiyor

13 Mayıs 2017, 21:14 456 Görüntüleme ekotec.com.tr

ekoteccccIsı pompaları,  doğadaki ısıyı kullanarak evinizin ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını daha düşük maliyetlerle karşılamanızı sağlar.  Bu ısı doğal kaynaklardan ( Hava, su, toprak) sağlanır. Ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bir sistemdir. Isı pompasına günümüzden örnek vermemiz gerekirse buzdolabı, klima birer ısı pompasıdır. Isı pompaları genel olarak ev, otel, fabrikalar,  sera, alışveriş merkezi, iş yerlerinin ısıtılması ve soğutulması için kullanılır. Kuyulardan, göllerden, nehirlerden elde edilen su ısı kaynağı olarak kullanılır. Çeşitli ısı pompası türleri vardır. Genel bilgi olması açısından bunlara bakalım:

Hava Kaynaklı Isı Pompaları :

Enerjisini havadan alır. Çok soğuk iklimlerin olduğu bölgelerde hava kaynaklı ısı pompası kullanılmaz. Çünkü hava sıcaklığının çok düşük olduğu bölgelerde ısı pompasının kondanserinde donma sorununun olması ısı pompasının enerji tüketimini arttırmaktadır. Genelde ılıman iklimlerde hava kaynaklı ısı pompası kullanılır. Hava kaynaklı ısı pompası ile kışın ısınmak, yazın da serinlemek mümkündür. Hava kaynaklı ısı pompasının kullanım alanları; Konutlar, otel, hamam, hayvan barınakları gibi alanlardır. Isınma, sıcak su, serinletme ihtiyacınızı karşılar.

Su Kaynaklı Isı Pompaları :

Su kaynaklı ısı pompasında ısı kaynağı olarak su kullanılır. En iyi ısı kaynağı yer altı sularıdır. Bakımları kolay ve düşük maliyetlidir. Ekonomik şekilde ısıtma ve soğutma sağlanır. Kullanım suyunu da ısıtma özelliğine sahiptir.

Toprak Kaynaklı Isı Pompaları :

EKOTEC-LOGO2Toprak kaynaklı ısı pompası toprağın altında depolanmış güneş enerjisini kullanır. Toprağın altına gömülü olan borular sistemi ile ısı bir yerden başka bir yere taşınır. Bunun için toprak özellikleri çok önemlidir. Toprak kaynaklı ısı pompasının iki çeşidi vardır. Bunlardan biri Yatay Tip Toprak Kaynaklı Isı pompası, diğeri ise Dikey Tip Toprak Kaynaklı Isı Pompasıdır. Yatay Tip Toprak Kaynaklı Isı Pompası: Isı değiştirme bakımından en yaygın olarak kullanılan sistemdir. Sistemde borular toprağa yatay olarak gömülür. Genelde ticari binalarda kullanılır. Dikey Tip Toprak Kaynaklı Isı Pompası: Yeteri kadar alanın olmadığı bölgelerde kullanılan ısı pompası türüdür. İşlemin pahalı olması dezavantajlardan biridir.

Ekotec ısı pompası Sakarya’da 2009 yılında kurulmuş yenilenebilir enerji firması. Firma yetkilileriyle görüşme imkânım oldu. Her çeşit ısı pompasının yerli üretimi yapılıyor. Aynı zamanda tüm dünyadan müşterileri var. Ürettikleri ısı pompaları sadece evleri ısıtmak ve soğutmak için değil aynı zamanda işyerleri, seralar, alışveriş merkezleri, tavuk çiftlikleri, fabrika, hastane, okul gibi birçok yerde kullanılabiliyor. Isı pompaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için aşağıdaki Facebook yorum kutusunu kullanabilirsiniz.. Teşekkürler..

Protected by Copyscape