Facebook 360 Derece Video’yu İOS’a Getirdi

25 Kasım 2015, 13:00 215 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından 360 derce videoların eklenebileceği duyurusu sanal gerçeklik uygulamalarına atılan ilk adım olarak algılanmış ve tüm dünyada ilgiyle beklenir olmuştu.

Bizzat Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan Kuzey Kore videosuyla birlikte artık mobilde İOS kullanıcıları için 360 derece video deneyimi kullanılabiliyor.  İster İpone ister İpad olsun farklı yönlere çevirerek videoyu izleyebiliyorsunuz. Özellikle youtube’un 360 derece videolarına cevap niteliğinde olan bu uygulama sayesinde, Facebook, kullanıcıların bu dünyayı daha iyi keşfedebilmesini amaçlıyor. Elbette uygulama oldukça yeni ve kullanıcıların buna alışması için biraz daha zaman var. Üstelik 360 derece video çekmek ve çekilen videoları kurgulamakta öyle kolay iş değil. Pahalı ve zahmetli.

Facebook 360 Derece Video’yu İOS’a Getirdi (Resim 2)

Facebook 360 Derece Video’yu İOS’a Getirdi (Resim 2)

Şimdilik bu konuda en büyük kaynak orijinal 360 derece video üretme konusunda öncü olan halihazırdaki yayıncı markalar. GoPro bunun başında geliyor tabiki. Bir diğeri de  BuzzFeed. Zaten Facebook’un bu özelliği açmasının ardından ilk 360 derece videosunu da hemen BuzzFeed yayınladı.

Facebook’un bu özellikle kullanıcılarına sunduğı yenilik büyük bir reklam kapısı da olacak gibi görünüyor. Çünkü Facebook üzerinden günde ortalama 8 milyar video izleniyor, ki bu oldukça yüksek bir rakam. Ancak YouTube ile benzer bir yol izleyen Facebook’un izleyicinin ilgisini sürekli tutma konusunda YouTube ile aynı noktaya takılıp takılmayacağı da önemli bir soru.Youtube da 360 derece videolar konusunda bir çıkmaza girmiş ve beklediği ilgiyi yakalayamamıştı. Ama Facebook’un avantajı sanal gerçeklik gözlükleri olan Oculus’un elinde olması.  Hatta kısa bir zaman sonra piyasada artık herkesin ulaşabileceği bir duruma gelecek. Sonuç olarak 360-derece videolar uzun vadede bambaşka deneyimlerin başlangıcı olabilir.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape