Gelecek 3D Yazıcılarla Şekilleniyor…

24 Ağustos 2015, 10:55 13 Görüntüleme

Üç boyutlu baskı teknolojisi aslında sanılanın aksine yeni ortaya çıkmış bir teknoloji değil. 1980’li yıllardan beri var olan 3D yazıcılar, yalnızca adını 2000’li yıllarda daha çok duyurmaya başladı. Bu popülerlik ise birçok firmanın 3D yazıcı üretmesine, böylelikle de yeni yeni fonksiyonlar kazandırmaya başladı. Artık sanal ortamda tasarlanan herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesne, katı formda rahatlıkla basılabiliyor.

Gelecek 3D Yazıcılarla Şekilleniyor

Gelecek 3D Yazıcılarla Şekilleniyor

Daha düne kadar, özellikle küçük ve oldukça basit nesneleri tasarlayabilen 3D yazıcılar yakın zaman içerisinde yaşadığı teknolojik değişimler ve yeniliklerle neredeyse kendisini üreten parçaları dahi yazacak duruma geldi. Kısa süre sonra, belki de kendi evimizde kendi çamaşır makinamızı ya da buzdolabımızı üretecek duruma geleceğiz.  Dünyanın her yerinde 3D yazıcı teknolojisiyle yapılan çalışmalar yakında köprülerden evlere kadar birçok inşaatın dahi bu yazıcılarla yapılabileceğini söylüyor.

Her şeyin ötesinde, 3D yazıcı dünyasındaki en büyük gelişme belki de sağlık sektöründe gerçekleşmek üzere; henüz modelleme ve üzerinde pratik yapmaya imkan veren bir uygulama olmasına rağmen, yakında çığır açacak bir niteliğe bürünecek gibi duran organ modelleme işi.

Gelecek 3D Yazıcılarla Şekilleniyor (Resim 2)

Gelecek 3D Yazıcılarla Şekilleniyor (Resim 2)

Zorlu ve riskli ameliyatlardan önce üretilen yapay organlar, doktorların pratik yapmasına imkan tanıyor. Böylelikle ameliyattan önce sorunlu bölgeyle ilgili birçok risk en aza indirilmiş oluyor. 3D olarak modellenen organ, o ameliyattaki sürecin planlanmasında ve izlenecek yolların belirlenmesinde yardımcı oluyor.

Şuan yalnızca tıbbi eğitim için kullanılsa da yakında bire bir organ üreterek ve nakillerde de kullanılarak insan yaşamı üzerinde müthiş bir geleceğin kapılarını açacak gibi duruyor. İnsan yaşamını kısaltan organ deformasyonları bu sayede giderilerek yaşam belki daha da uzayacak.

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: William Shakespeare ve Onun Başyapıtı Hamlet | Sanalaraf "Mutluluk Bilgi İle Kazanılır" on 27 Ağustos 2015

Protected by Copyscape