Geliştirilmiş Uydular: Dünya Gözlem Uyduları

28 Aralık 2015, 16:00 655 Görüntüleme

Uzaydaki rekabet çok değil bundan 50 sene önce Sovyetler Birliği’nin uzaya Sputnik-1 uydusunu göndermesiyle başladı. Soğuk savaş yıllarında yaşanan bu gelişmenin üzerine Amerika’nın attığı adımlar ve ardından tüm dünyadan gelen karşılıklar sayesinde bugün dünyanın çevresi uydularla kuşatılmış durumda. Uydular bugün haberleşmeden, istihbarata kadar hemen hemen her konuda insanlığa yardımcı oluyor. Dünya gözlem uyduları ise gezegenimizi daha iyi tanımamıza imkan sağlıyor. Bu tip uydular artık hava durumu ölçümlerinden daha fazlasını başararak, insalığın eli, kolu olmuş durumdalar.

Uydular sayesinde okyanusların seviyesinden kıta hareketliliğine, atmosfer seviyesinden okyanus topografyasına kadar kadar bugün birçok şeyi hesaplamak, ölçmek ve bir tehlike durumunda önlem almak mümkün. Birçok uzmana göre eğer yer gözlem uyduları olmasaydı muhtemelen dünyamız hakkında şu ana kadar bildiklerimizin en fazla yarısını bilebilirdik.

Örneğin Sentinel-2 adlı uydunun farklı dalga boylarındaki görüntüleri yakalama özelliği sayesinde bugün bitki örtüsünden toprak nemine kadar birçok detayı hesaplamak mümkün. Hatta bilim insanları tarlalarda mısır ya da kabak yetiştirildiğini bile ayırt edebiliyorlar. Yani dünyada yaşanan ufacık bir değişiklik dahi kaydediliyor ve uzmanlara çalışmak için muazzam bir kaynak yaratıyor. Dünyamızın küresel ısınma gibi büyük bir krizle karşılaştığı bu yüzyılda en büyük umut yine uydular olacak gibi görünüyor.

Uydu teknolojisinin son geldiği nokta dünyanın manyetik alanındaki değişiklikleri dahi hesaplayacak düzeyde. Dünyadaki manyetik alan sürekli değiştiği ve birçok olaya sebep olduğu için bu olayı gözlemlemek çok önemli.  Manyetik alan değişiklikler kutup kayması ya da denizcilik ve havacılığı etkileyen önemli bir olaydır. Hatta dünyanın manyetik alanı, güneş ve evrenle olan ilişkimizi de değiştiriyor. Manyetizma bizi kozmik ışınlardan ve güneş ışınlarından koruyor. Manyetik alan kaydığında Dünya’ya doğru oluşan güneş patlamalarında saçılan partiküllerin de  yönü değişiyor. Dünya gözlem uyduları sayesinde bu verileri hesaplamak ve olası tehlikelere karşı önlem almak artık mümkün.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape