Güneş Enerjisiyle Dünyayı Turlamak

6 Aralık 2015, 13:00 125 Görüntüleme

Güneş enerjisiyle çalışan uçak teknolojisinde çığır açan Solar Impulse’un yeni modeli Solar Impulse 2 üretildi. Solar Impulse’un tasarımcıları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg tarafından yapılan açıklamada yeni yaptıkları uçağın hiç yere inme ihtiyacı hissetmeden süresiz olarak havada kalabilme yeteneğine sahip olduğunu” söylediler.

Önümüzdeki yıl bir test uçuşu gerçekleştirecek olan Solar Impulse 2 ile dünya etrafında  güneş enerjisiyle hiç fosil yakıt kullanılmadan uçmak mümkün olacak.

Solar Impulese 2’nin tanıtımı İsviçre’nin Payern hava üssünde yapıldı. Tek koltuklu bir prototip olan uçağun iki tarafına kadar uzanan tek bir parça halinde 7200 tane güneş enerji hücresi bulunuyor. Üstelik eski modele göre enerjiyi de daha iyi bir şekilde depolayabiliyor. Uçağın kanat uzunluğu ise bir hayli fazla. Tam 72 metre. Bu uzunluk bir Boing 747 jetten bile daha fazla. Ama ağırlığı yalnızca 2,5 ton. Ve uçağın kendisi de eskisine göre daha hafif. Çünkü kullanılan malzemeler özellikle daha hafiflerinden seçilmiş. Ayrıca uçağın koltukları business sınıfta kullanılanların ayarında yapılmış.

Temiz enerji kaynaklarının kullanılabileceği konusunda önemli bir adım olan Solar Impulse 80 kadar şirketin katkısıyla oluşturulmuş. İlk test uçuşunu  Aralık 2009’da yapan Solar Impulse, ardından 7-9 Temmuz 2010’da 9 saati gece olmak üzere 26 saat aralıksız uçmayı başarmıştı. Havada aralıksız 36 saat kalması amacıyla geliştirilen Solar Impulse, 2012’de İsviçre’den yola çıkarak İspanya ve Fas’a yaptığı başarılı uçuşların ardından kıtalar arası uçmayı başaran ilk güneş enerjisiyle işleyen uçak olmuştu.

——

Bir önceki yazımızda jetpack eklentisinin Google+ oto paylaşım sorununu incelemiştik ve çözümü sizlerle paylaşmıştık. Yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape