Hazır kod sistemi Mybb

7 Ekim 2015, 16:02 86 Görüntüleme

Hazır kod sistemi Mybb
Günümüzde aşina olduğumuz ve kullandığımız forum siteleri internet hayatlarına My Bulletin Board ( Mybb ) olarak başlamış ve gelişen yazılım teknolojisi sayesinde açık kaynak sistemlerinden Mybb ile günümüzdeki halini almıştır. Mybb php ve html tabanlı MySQL veri tabanında kullanılabilen, inernet kullanıcılarına ücretsiz kullanım hakkı veren ve sürekli güncellenen bir forum sitesidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirebilir ve açık kaynak kod sistemi olduğu için forumunuzun ihtiyacı olan içerik ve özellikler için istediğiniz kodu değiştirebilir ve eklentiler yazarak sisteme ekleyebilirsiniz. Başlarını Cris Boulton gibi çok iyi bir yazılımcının çektiği bir grup yazılımcı tarafından yazılıp kullanıma sunulan Mybb internet üzerinde gönüllü kullanıcıların ve yazılımcıların geliştirmesi ile tematik eksikliklerini gidermiştir.

Mybb

Mybb

Forum kod panelinin yönetiminin çok basit olması nedeniyle dünya genelinde kullanılan forum siteleri Mybb açık kaynak kod sistemi ile oluşturulmuştur. Mybb arayüz ve kullanıcı yönetim paneli ile;
Profil bilgileri ekleme, avatar seçme ve ekleme, bilgi düzenleme, mesaj içeriklerine ulaşma, forumda yer alan abone listelerini ve arkadaş listelerini düzenleme, açılan konulara üyelik, üyelik teyidi içim mail gönderme, Maillerin ve mesajların moderatörlere bildirilmesi, yönetici panelinde istenilen tematik seçimi yapabilme, toplu bilgi mesajı veya maili gönderme, kontrol paneli için yeni eklentiler oluşturma, moderatör, yönetici, üye ve kullanıcı kayıtları, bilgi veri tabanı oluşturma ve yedekleme, kullanıcı profiller, için tema seçimi, IP bilgileri bulma gibi işlemleri hiç kod bilmeden kolayca yapabiliyorsunuz.
Bu kadar çok işlemin çok kolay bir şekilde yönetim panelinden yapılabilmesi birçok forum sitesi kurucusunu Mybb kullanmaya itmiştir.
Ülkemizde Mybb’nin, en güncel sürümü olan ve Merge sistemine uyum sağlayan 1.6 sürümü kullanılmaktadır. 1.6 sürümünde kullanıcılar ve yazılım uzmanları tarafından bir eksik veya bug bulunamamış, 1.6 sürümünün vBullet sistemi ile bir çok benzerliği nedeniyle mahkemeye verilmiştir. Gönüllü yazılımcılar tarafından geliştirmeleri devam eden Mybb nin yakın zamanda yeni sürümü olan 1.8 sürümü kullanıcılara sunulacaktır.

 

Sanalaraf"

Etiketler: ,

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape