Hazır Kod Sistemi WordPress

5 Ekim 2015, 16:36 136 Görüntüleme

WordPress, diğer hazır kod sistemleri gibi internet sitesi kurulumu gerçekleştiren açık kaynak kod sistemidir. WordPress’i internetten ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip çalıştırarak kendi internet sitenizi, haber protalınız kurabilir ve alacağınız dogmain ile internet üzerinden sitenizi yönetebilirsiniz. WordPress sistemi, açık kaynak kod istemleri gibi çok basit yönetim paneli sayesinde site içeriklerini kolayca değiştirebilir, moderatör atayabilir, editörlere kullanıcı adı tanımlayabilir, görsel ve video ekleyebilirsiniz. Bunları yapabilmek için kod bilmek veya farklı bir programlama uygulaması kullanmanız gerekmemektedir.

WordPress, Php içerikli ve MySQL veri tabanına göre yazılmış ve kullanıcılara kişisel site yayını yapma imkanı veren bir açık kaynak kod sistemidir. Yayın hayatına blog sitesi olarak başlayan WordPress, gönüllü geliştiriciler ve yazılımcılar sayesinde farklı eklentiler eklenerek zenginleştirilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

WordPress, içerik yönetim sistemi olarak 2000 li yılların başında geliştirilmiş ve günümüzde Google tarafından hızlı bir şekilde indexlenmesi ile bilinen her türlü içeriği rahatlıkla ekleyebileceğiniz, yayınlayabileceğiniz, kullanım kolaylığı olan, kullanıcı rahatlığına gire eklentilerle zenginleştirilmiş bir açık kaynak kod sistemidir. Açık kaynak  olması nedeniyle bir grup gönüllü geliştirici ile hala yeni eklentiler ile geliştirilmektedir.

Wordpress Nedir? (resim 1)

WordPress Nedir? (resim 1)

Mybb gibi içerik değiştirme kolaylığı saplayan WordPress, yeni eklentileri sayesinde video oynatabilme, ses bileşenlerini çalma ve fotoğraf ön izlemeleri yapabilme gibi bir çok özelliğe kavuşmuştur. Bu özellikleri ile internet siteleri ve haber portalları için çok tercih edilen ücretsiz yayın yazılımı olma ödülünü almıştır.

WordPress nasıl kurulur ?

Öncelikle bir alan adı satın almanız ve WordPress kod sistemini bilgisayarınıza indirerek doğru hostingi tercih etmelisiniz. Hosting seçimi eklentileri çalıştırmak için önemlidir. Hosting seçiminin ardından Hostgator Cpanel den Quickinstall ile kurulum yapıp site adının sonuna /wp-admin yazarak yönetici olarak kullanım panelin ulaşabilirsiniz. Kullanım panelinden istediğiniz temayı seçip içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Sanalaraf"

Etiketler: , , ,

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape