Hazır Sistemler ve Joomla

1 Ekim 2015, 17:25 9 Görüntüleme

Günümüzde internet sitelerinin tasarlanması, hazırlanması, kod yazılarak hayata geçirilmesi gibi hem ciddi bir emek hem de ciddi bir bütçe gerektiren işlemler yerine hazır sistemler tercih edilmektedir. Hazır sistemlerde kullanıcı veya sayfanın sahibi hiç bir kod bilgisi olmadan sayfanın bütün içeriğini kolayca yönetebilmek, içeriklerde ve görsellerde değişiklikler yapmak için bu sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler çok kısa sürelerde hayata geçirildiği gibi ciddi bir bütçe de gerektirmemektedir.

Joomla Nedir, Ne İşe Yarar ?

Joomla Nedir, Ne İşe Yarar ?

Joomla Nedir, Ne İşe Yarar ?
Hazır sistemler içinde çok tercih edilen bir sistem olan Joomla, Php ve Mvc olarak geliştirilmiş açık kaynaklı kod sistemidir. Joomla, içerik yönetim sistemi yani Content Management System olarak dünya da en çok kullanılan kod sistemidir. Özellikle kolay içerik yönetimi sayesinde kod bilmeden de kaliteli bir arayüz sayesinde sayfanızı kolayca yönetebileceğiniz, istediğiniz e – ticaret, haber portalı, video, fotoğraf, forum, oyun ve belirli içeriklere sahip sosyal medya sitesi gibi siteleri kolayca kurabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir sistemdir. Joomla, php ye göre yönetici tarafından da geliştirilebilir açık kaynak kod sistemidir. Yönetici dışında internet erişimi olan herkesin ücretsi olarak bilgisayarına indirebileceği ve istediği geliştirebileceği bir kod sistemidir.

Joomla Nedir, Ne İşe Yarar ?

Joomla Nedir, Ne İşe Yarar ?

Joomla ile yazılım dilleri olan php, C ++, html gibi kodlama dillerini bilmeseniz de çok profesyonel internet sitelerine sahip olabilme imkanınız vardır. Bu nedenle dünya çapında yazılımcılar tarafından çok kullanılan ve ödüller almış açık kaynak kod sistemidir.
Eğer biraz kod biliyorsanız veya biraz kod öğrenirseniz Joomla açık kaynağını istek ve ihtiyacınız doğrultusunda geliştirebilir ve sitenizi daha farklı ve daha tematik hale getirebilirsiniz. Yaptığınız eklentiyi kod kaynağına ekleyerek internete koyabilir ve diğer kullanıcıların bu kaynaktan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.
Joomla, dünya genelinde ingilizce olarak kullanılsa da ülkemizde Türkçe eklenti paketi ile sağlıklı olarak kullanabilme imkanı vermektedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta Joomla eklentileri ile uyumlu bir hosting tercih edilmesidir. Aksi durumda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 

Sanalaraf"

Etiketler: , , , ,

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape