İnternet Hızı 100 Kat Artıyor. Çalışmalar Tamamlandı

28 Kasım 2015, 13:00 254 Görüntüleme

İnternet hayatımıza girdiğinden beri sürekli olarak hızının daha da artması için çalışmalar yapıldığı biliniyor. Zaten internetin ilk hali ile bugünkü hali karşılaştırıldığında teknolojinin ne kadar ilerlediği de kolaylıkla anlaşılabilir.

Bugün hayatımızın bir parçası haline gelen ve dört bir tarafımızı saran Wi-Fİ’den daha hızlı bir yöntem olan Li-Fi yöntemi ile ilgili labaratuvar çalışmaları bitti. Li-Fi’ı ilk defa labaratuvarda deneyip başarılı sonuç alan Estonya merkezli şirket Velmenni’den yapılan açıklamalara göre şimdi sıra Li-Fi’ı dışarıda denemeye geldi. Eğer her şey sorunsuz giderse internet bir süre sonra şimdiki hızının onlarca katına çıkacak gibi görünüyor.

İnternet Hızı 100 Kat Artıyor (resim 1)

İnternet Hızı 100 Kat Artıyor (resim 1)

Li-Fi, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor. Bu yeni kablosuz iletişim ortamı laboratuvarda yapılan deneylerde saniyede 224 gigabyte gibi bir hıza ulaşmayı başarmış. Eğer ki bu hız gerçekten dışarıda da gerçekleşirse herhalde bunun için internette yaşanan en büyük devrim denilebilir. Küçük bir örnek vermek gerekirse, internet üzerinden 1,5  Gigabyte’lık 18 tane dosyayı indirmek yalnızca 1 saniye sürecek.

Yine de Wi-Fi’nın yerini Li-Fi’a bırakması, yani günlük kullanıma inmesi öyle hemen gerçekleşecek bir durum değil. Öncelikle bu yeni teknolojiyi şu anki altyapı ile çalıştırmak imkansız.  Zaten ilk etapta askeri ve devletler düzeyinde kullanılması planlanıyor.  Yani böyle bir teknolojinin hayatımıza girmesi için başka birçok alanda daha atılım yapılması gerekiyor. Yine de, belki bir süre sonra kademeli olarak bir geçiş olabilir.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape