İNTERNET VE TURİZM “Sosyal Medya”

29 Eylül 2015, 16:06 2.685 Görüntüleme

Turizm sektöründe internet, hem seyahat ürün ve hizmet tedarikçilerine hem de seyahat edenlere yeni bir iletişim kanalı ve alternatif bir dağıtım olarak hizmet sunmaktadır. Bugün dünya üzerindeki sosyal paylaşım sitelerinin kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerindedir. Bu nedenle, dünyanın en büyük sektörlerinden olan turizmin de internet mecrasına kayması hiç şaşırtıcı değildir. Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler, internetin turizm sektöründe kullanımının yaygınlaşmasını sağlamakla birlikte, tüketiciyi bilinçlendirmekte ve tüketici taleplerini etkilemektedir.

İNTERNET VE TURİZM "Sosyal Medya"

İNTERNET VE TURİZM “Sosyal Medya”

Facebook, Twitter gibi dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerin yanı sıra tüm dünyada turizm sektörünün internetteki nabzını elinde tutan Tripadvisor, Booking, Expedia, Yelp gibi siteler tatile çıkmadan önce internette bakılan ilk adresler olarak gözükmektedir.  Bu kadar geniş seçeneğe sahip olan şirketler de ürünleri için direkt olarak hedef seçebilmektedir. Örneğin şirketler, “dünyanın sadece belli bir bölgesinde yaşayan, belli bir yaş aralığında olan, doğa sporlarına düşkün, kültür turizmini seven insanlar”  gibi bir seçimler yaparak reklamlarını kolayca yapmakta ve bunu yaparken de geleneksel tanıtıma göre çok daha az bir bütçe harcamaktadır.

Sosyal medyanın turizm üzerindeki değişik bir etkisini İspanya’daki  Sol Wave House Otel’de görmek mümkündür. Bu otel dünyanın  ilk Twitter konseptli otel olma özelliğini taşımaktadır. Otelde Twitter partileri düzenlenmekte, hashtag şeklindeki levhalarla insanlar yönlendirilmekte, yiyecek-içecek siparişleri bile Twitter üzerinden verilmektedir. Yine, yakın bir zaman önce dünyanın ilk Instagram oteli Avustralya’nın Sydney şehrinde açılmıştır.  Fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram’dan esinlenerek tasarlanan bu otel, özel dekorasyonuyla misafirlerine fotoğraf çekme imkanı sağlamaktadır. Otel ayrıca, Instagram’da 10 binin üzerinde takipçisi olanlara da bir gece bedava konaklama ayrıcalığı sunulabilmektedir.

İNTERNET VE TURİZM "Sosyal Medya" (Resim 2)

İNTERNET VE TURİZM “Sosyal Medya” (Resim 2)

İnternet ve sosyal medya, turizmde turist olarak adlandırılan tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerinin önceden tahmin edilmesinde, bu beklentilere uygun ürünler oluşturulmasında ve ürünün gerek sunumu gerekse satın alma sonrası davranışlarında önemli bir rol üstlenmektedir. İşletmelerce pazarlama açısından etik kodlara göre politikalar izlemek ve bu nedenle sosyal medyayı etkin olarak kullanmak turizm işletmeleri açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde turizm işletmeleri açısından telafisi mümkün olmayan kayıpların olması mümkün olabilecektir. Bu bağlamda da sosyal medya, turizm ve etik arasındaki ilişki önem kazanır.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape