İnternetin İşleyişi

24 Kasım 2015, 13:08 424 Görüntüleme

Bilgisayarların yaşamımıza girmesiyle birlikte, her bilgisayarı biribirne bağlama ve bilgi akışını globale yayma düşüncesi paralel gelişti. Evet, var olan tüm bilgisayarların birbirleriyle etkileşimi sağlayan elektronik ağların tümüne internet yani Türkçe olarak “Uluslararası Ağ” ya da “Genel Ağ” denilmektedir. Peki ama hayatımızın her noktasında olan bu internet sistemi nasıl işliyor?

İnternet, bir merkezden yönetilen ve dünyaya yayılan bir ağ değil. İnternet kavramı, varolan tüm bilgisayarların birleşimden ileri gelmektedir. Ama bu durum değişmez bir bütünlükten kaynaklanmamaktadır. Yani birini çıkarırsak sistem çöker gibi bir durum söz konusu değildir. Arada bir kaç ağı devreden çıkarsanız da halen birbirine bağlı olanlar ağlar kendi aralarındaki iletişime devam eder. Sadece bu ağları ayakta tutan sunuculardan bahsedilebilir. Dünya üzerinde interneti ayakta tutan büyük sunucular vardır. Kök sunucular da denen bu sunucuların listesine http://www.root-servers.org/ adresinden bakabilirsiniz.

İnternetin İşleyişi (resim 1)

İnternetin İşleyişi (resim 1)

İnternete Bağlanmak için Ne gereklidir?

İki şey; biri yazılım, diğeri ise donanım.  Donanım kısmı için artık hazır bir şekilde donanımlarla yüklü olan PC, Laptop, Telefon, Tablet, Saat ya da benzeri elektronik cihazlardan biri rahatlıkla kullanılabilir. İnternetin bu cihazlara ulaşması için telefon hattı ya da uydu sinyali yeterlidir. Elbette bu hatların cihazlarla bağlantısı da bir modem cihazı sayesinde gerçekleşir. Modemler dijital bilgileri analog bilgilere, analog bilgileri dijital bilgilere dönüştüren aletlerdir. Kablolu olabilecekleri gibi kablosuz da olabilirler. En çok kullanılan kablo CAT 5 diye adlandırılan kablo tipidir. Bu kabloların ucuna ise RJ45 adında bir parça takılır ve modemin diğer ucu telefon kablosuna bağlanır. Günümüzde artık kablosuz ağlar giderek yaygınlaşmaktadır. Kablonun yaptığı modeme aktarım,telefon bağlantısı işlemi direkt olarak uydu vasıtasıyla gerçekleşir.

İnternetin İşleyişi (resim 2)

İnternetin İşleyişi (resim 2)

Bağlantılardan sonrasını ise yazılım devralır. Yalnız birçok işletim sisteminin donanımı yeterli olduğu için internete bağlanmak için yazılıma gerek olmaz. Ama bazı internet servis sağlayıcıları özel yazılımları zorunlu tutmaya çalışırlar. Bu yazılımlar işletim sistemi ile entegre çalışmak zorundadır.  Ve bunların haricinde de bir web sayfasını açmak için bir tarayıcı programa ihtiyaç duyulur. Bunlar örneğin İnternet Explorer, Chrome, Firefox gibi tarayıcılardır.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ali 26 Kasım 2015

arada da olsa güzel paylaşımlar oluyor

Protected by Copyscape