İonic Uygulama Bilgileri ve Düzenleme

11 Şubat 2017, 23:04 1.180 Görüntüleme

Merhabalar, ionic framework ile uygulama geliştirmeye çalışanlara ya da yeni başlayanlara bilgi olması amacıyla bu yazımızı hazırladık. Bu yazıda Uygulama Adı, versiyon ve üretici bilgisi bazı bilgileri eklemeyi ya da değiştirmeyi göstermeye çalışacağız.

Her uygulamanın olduğu gibi ionic ile geliştirmek istediğiniz uygulamanın uygulama marketlerinde yer alabilmesi için uygulama bilgileri gereklidir. Yani uygulamanız marketler de veya cihazlara yüklendiğinde uygulama adı, uygulama kimliği ne olacak gibi bilgiler..

Tabi bunları değiştirebilmek için ionic projenizin klasöründe bulunan config.xml dosyasını editör programı ile açmalısınız.
config-1
Uygulama Paket İd’sini Düzenleme

<widget id="com.paket.id"

Bu kod parçacığı uygulamanız özgün kimliğidir. Uygulama marketlerinde bu kimlik bilgisi ile yayınlanır. Sadece sizin uygulamaya özgü olmalıdır. Başka bir size özgü olmayan id kullanırsanız uygulama marketlerinde yayınlanamaz. Benzetmek gerekirse bu benzersiz id kimliklerimizde bulunan seri no veya kimlik numaramız gibi benzersiz olmalı ve daha önce başka bir uygulama da olmamalı.

Versiyonunu Düzenleme 

Bu kod yani versiyon sadece android değil tüm mobil uygulamalar da hatta bilgisayar programlarında da olur. Bu kod uygulamanızın sürüm bilgisini verir. Peki sürüm bilgisi yani versiyon ne işe yarar? Bu bilgi uygulamanızı sonra güncellerken işe yaramaktadır.  Yani uygulamanızın versiyonu 1.0 ise uygulamanız markette yayınlandıktan sonra tekrar güncelleme yapmak istiyorsanız versiyon numaranız 1.0’dan büyük olmalıdır. Yani versiyona örnek vermek gerekirse iOS 10.2 veya Android 7.1 gibi. Burada ki 10.2 ve 7.1 rakamları versiyon bilgisidir.

version="1.0.1"

Uygulama Adı ve Açıklama Bilgilerini Düzenleme

  <name>Uygulama Adı</name>
    <description>
    Uygulama Açıklaması
  </description>

Config.xml dosyasında bulunan uygulama adı market de gözükecek uygulama ismi değildir. Telefonlar ve tabletlerde gözükecek olan uygulama adıdır ve istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz markete bağlı olmadan bağımsız olarak değiştirebilirsiniz yani marketteki adı ile aynı olması şart değildir. Uygulama adı cihazlarda görünen uygulama adıdır.
Örnek :

Uygulama Adı Örnek Resim

(Uygulama Adı Örnek Resim)

Uygulama açıklama bölümü ise uygulama marketlerinde gözükecek açıklama ile hiçbir alakası yoktur. Bu açıklama iOS ve Android vb. işletim sistemlerinde bulunan uygulama hakkında bölümünde gözükmektedir ve kullanıcılara kısa ve açıklayıcı yazmanız tavsiye edilir.

Uygulama Yazar Bilgileri

<author email="mailadresiniz" href="website adresini">
  Uygulama Yazarı
  </author>

Bu alan uygulama yapımcısının bilgilerinin yer aldığı alandır. Mail adresi ve site bilgileri yer almaktadır.

İonic projesinde uygulamaya dair bilgileri düzenlemeyi anlatmaya çalıştık bu yazımızda. Umarım faydalı olmuştur.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için aşağıdaki Facebook yorum kutusunu kullanabilirsiniz.. Teşekkürler..

Protected by Copyscape