İstanbul Boğazı’nın Adının Kökeni

6 Kasım 2015, 08:50 649 Görüntüleme

İstanbul Boğazı’nın Adının Kökeni

İstanbul hem Avrupa’da olan toprakları hem de Anadolu’da olan toprakları dolayısıyla hem bir Anadolu hem de bir Avrupa şehridir. Bu özelliklere sahip dünya üzerinde başka hiçbir şehir yoktur. İki kıta arasında bir köprü misali uzanan İstanbul’un iki yakasının arasında ise masmavi güzelliği ile İstanbul boğazı yatar. Bugün her yıl milyonlarca turisti çeken bu eşsiz güzelliğe İngilizce tabirle “Bosphorus” denildiğini duymuşsunuzdur. Peki ama yüzyıllara meydan okuyan bu boğaza neden bu isim verilmiştir, kim vermiştir?

İstanbul’un en eski yerleşimcileri bilindiği üzere Bizanslılardır. Bizanslılar burasını Yunanca Bosporos diyordu. Bunun kelime anlamıyla Bous yani Öküz/İnek ve poros yani Yol/Geçit sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor. Bizanslıların bu ismi seçmelerindeki neden ise aslına bakılırsa Mitolojiktir. Efsaneye göre Tanrıların Tanrısı Zeus, birgün İo adında güzeller güzeli bir kıza aşık olur. İo ise nehirler tanrısı İnahos’un biricik kızıdır. Zeus ilk görüşte vurulduğu bu kızla karısı Hera’dan gizli gizli birlikte olur. Ve bir gün, Hera’ya yakalanmadan önce Zeus kendini buluta, İo’yu da bir İneğe çevirir. Yalnız ne var ki, Hera bu numaraya aldanmaz ve İneği hediye olsun diye Zeus’tan ister.

İstanbul Boğazı’nın Adının Kökeni

İstanbul Boğazı’nın Adının Kökeni

Zeus çaresiz bir şekilde İo’yu yani ineği karısına verince Hera’da kızın başına Argos Panopis adlı canavarı koyar. Zeus ise bu misillemeye karşılık Hermes’i göndererek canavarı öldürtür. Bunu duyan Hera ise ineğin başına bir sinek musallat eder. Sinek ineği öylesine rahatsız eder ki, ondan kurtulmak için var gücüyle koşmaya başlar ve kendini boğaza atar. Yüzerek karşıya geçer. Kıyıya çıktığı yerde deKeroessa adında bir kız doğurur. Keroessa’nın önemi ise ileride Poseidon ile evlenip Byzas adında bir erkek doğuracak olmasıdır. Öyle ki, Byzas’ın büyüdüğünde kendi ismini taşıyan Byzantion şehrini kurduğu söylenir. Yani aslında bu hikaye hem  İstanbul’un hem de boğazsın isimlerine dair emareler taşıması dolayısıyla oldukça önemlidir.

İstanbul Boğazı’nın Adının Kökeni

İstanbul Boğazı’nın Adının Kökeni

İstanbul Boğazı birçok dilde Bosporos kökeniyle isimlendirilmektedir. Eski Türk kaynaklarında İstanbul Boğazı’na Halîc-i bahr-i rûm (Marmara Denizi Boğazı) , Halîc-i bahr-i siyâh (Karadeniz Boğazı), Halîc-i konstantiniyye (Konstantiniye Boğazı), Merecü’l bahreyn / Mecma’ül bahreyn (İki denizin birleştiği yer) ve İslâmbol Boğazı gibi isimler verilmiştir.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Suyun Kirlenmesini Önleyen Sensör | Sanalaraf "Mutluluk Bilgi İle Kazanılır" on 9 Kasım 2015

Yazıya 2 yorum yapılmış.

rocky 7 izle 23 Kasım 2015

okul ödevimdi yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum aradığımı sayenizde buldum

Yönetici 23 Kasım 2015

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana..Teşekkürler

Protected by Copyscape