Kahveyle Gelen Sağlık

19 Ağustos 2015, 11:04 992 Görüntüleme

Buram buram kokusuyla çoğu kişiyi baştan çıkarır kahve. Kimi zaman ayılmak için, kimi zaman da uyanık kalmak için içeriz bu koyu renkli sıvıyı. Genellikle kahveden bahsedildiğinde ne kadar zararlı olduğunu söylenir. Peki kahvenin sağlığımız üzerindeki etkilerini gerçekten biliyor muyuz?

Kahveyle Gelen Sağlık

Kahveyle Gelen Sağlık

Son zamanlarda kahve üzerine yapılan araştırmalar kahvenin sağlık için yararlarının yanı sıra iyi de bir zayıflatıcı unsur olduğunu ortaya çıkarıyor. Kahvenin bu etkiyi içerdiği kafein, niasin, mikroelementler ve anti-oksidanlar sayesinde gerçekleştirdiği belirtiliyor. Ne mi yapıyor peki kahve? Metabolizmayı hızlandırarak, dinlenirken harcadığınız enerji miktarını artırıyor.

Kahvenin yararlarına şöyle bir göz atacak olursak;  özellikle beyindeki kan dolaşımını arttırdığını görüyoruz.  Herkesin bildiği üzere kahve içildiğinde daha dinç hissediyorsunuz ve dikkatiniz daha da yoğunlaşabiliyor. Kahve, sütle birlikte içildiğinde ise vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte alınmış oluyor ve farketmeseniz dahi sizi tok tutabiliyor. Ve kahvenin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise şeker hastalığına karşı olumlu etkisi. Kahve, insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor. Yapılan birçok araştırma da şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor. Doktorlar tarafından sütlü ve şekersiz kahvenin önerilme nedenlerinden biri de bu. Ayrıca, kahvenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, Alzheimer ve Parkinson üzerinde koruyucu etkilerinin olduğu da araştırmalar arasında var.

Kahveyle Gelen Sağlık (resim 2)

Kahveyle Gelen Sağlık (resim 2)

Elbette tüm bu olumlu özellikleri, kahvenin aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Yüksek miktarda kahve içmenin zararları var. Özellikle en bilinenlerinden biri çarpıntı yapması.  Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırması ve vücuttan su atımını arttırarak, kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliğine yol açması da sıralanabilir. Ayrıca, fazla kahvenin doğurganlık ve kemik erimesine yol açtığı da söyleniyor.

Kahveyle Gelen Sağlık (resim 3)

Kahveyle Gelen Sağlık (resim 3)

Kahve, günde iki bardaktan fazla içilmemeli. Ve kahve içerken genellikle sade ya da sütlü tercih edilmeli. Mümkün olduğunca krema, şurup veya şekerden kaçınılmalıdır. Örneğin, kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori aldığınızı unutmamalısınız.

[psfb id=”1305″ title=”Abone Ol”]

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape