Kasımiye Medresesi

2 Aralık 2015, 16:00 281 Görüntüleme

Mardin; mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu’nun şiirsel kentlerinden biri. Mardin’de farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan  tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler bulunmaktadır. Tarihi İpek yolu güzergahındaki Mardin, dünya kültür sıralamasında da önemli bir teşkil etmektedir. Asırlara meydan okuyan Osmanlı, Bizans, Selçuklu mimarı karma yapısıyla, taşlara işlenen sanatsal motif,  hat ve yazıtlar kenti bugünlere ulaştıran diriltici bir soluk. Günümüze ulaşan bu önemli eserlerden biri de  heryıl binlerce turisti kendine hayran bırakan Kasımiye Medresesi. Artuklular döneminde yapımına başlanan bu medresinin inşası Timur dönemindeki Moğol saldırıları nedeniyle yarım kalmış, 15. yüzyılın sonlarında ise Akkoyunlu sultanı Kasım ibn Cihangir döneminde tamamlanmış. I. Dünya Savaşı sırasında kapanan medresede iki mescide, bir türbe ve bir çeşmeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi

Medresedeki eskiden kalma sınıfların kapıları hemen hemen yarı insan boyundadır. Bunun sebebinin ise yine İslam’daki saygı ifadesi olduğu söyleniyor;  öğrenciler sınıfa girerken boyunlarını eğerek içeriye girmek zorunda kalıyor. 700 yıllık bir tarihe sahip mükemmel bir mimari yapısıyla, nakış nakış süslenmiş, her köşesi ilim ve irfan kokan Kasımiye medresesinin duvarlarında da astronomi ve tıp bilimine ait simgeler mevcut. Kasımiye medresesi değişik mimari ile tasarlanmış, gün doğduktan sonra güneş batana kadar cephe önemli olmaksızın tüm derslikler güneş ışığından faydalanabiliyor. Orta Asya’dan gelen sembolizmin, İslam felsefesi ile kucaklaştığı bir şahaser.

Ayrıca, rivayetlere göre Kasım Paşa burada katledilmiştir. Kasım Paşa’nın kız kardeşi, Kasım Paşa öldüğünde kanlı gömleğini ağıtlar eşliğinde bu eyvanın duvarlarına sürmüştür. Yine rivayet odur ki duvarlara su döküldüğünde o kanın izleri belli olmaktadır.

Son zamanlarda Kasımiye Medresesi üzerinde birçok bilimsel ve sanatsal faaliyet gerçekleştirilmeye başlanmış. Bilim Merkezleri konusunda yetkin olan Bakanlığın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, Kasımiye Medresesinin bir tekneloji ve kültür müzesi olarak yeniden hayata geçmesi için çalışmalara başlamıştır. Bu  yeni konsept yapıyla Mardin’in, bölgenin tarihi ve kültürel zenginliğine bir zenginlik daha katmış olacağı düşünülmüş.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape