LCD Ekranlara Dikkat Etmek Gerekir

4 Aralık 2015, 13:00 115 Görüntüleme

Elbette farklı türleri olsa da, bildiğimiz anlamda bilgisayarlar, hayatlarına ilk olarak kocaman, oda kadar aletler olarak başladılar. Ardından hayatımıza masa üstüne uyumlu olarak girdiler. O dönemde bile müthiş bir olaydı bu. Ve dizüstü versiyonlar geldi. Bilgisayarlar artık her yere kolayca taşınabilir hale geldi. Son olarak şimdi akıllı cep telefonları bile bir bilgisayara dönüştü. O koca dev aletler cebimize sığacak boyuta geldi. Elbette bilgisayarların ekran teknolojileri de bu dönüşümden nasibini aldı. Bugün en sık kullanılan LCD ekranlar yani Türkçe kelime anlamıyla Sıvı Kristal görüntüler 1,500,000 pikselin oluşumu ile görüntü sağlamaktadır. Herbir pikselin kendine ait transistör kombinasyonu bulunur.

LCD ekranlardaki pikseller birbirleriyle bağlantılı olarak çalışırlar. Yani her piksel bir diğerini etkiler. Bunun sonucu olarakta, ekranın eğer bir kısmı zarar görürse, büyük bir bölümünde kalıcı siyah görüntü oluşur. Siyah görüntü, kırılan ekranlar gibi tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir.

LCD ekranda fiziksel hasar, üzerine baskı yapmakla, düşürmekle, bir kalem ya da bir sivri cisim batırmakla oluşur. Bu nedenle bu tip ekranlı bilgisayarlar kullanırken mutlaka dikkatli olmak gerekir. Bilgisayarın yanında sıvı içecekler bulundurmamak, mutlaka taşırken bir kılıf kullanmak ve hatta kullandığımız kılıf ya da çantaların içerisine bilgisayar dışında hiçbir şey koymamak gerekir.

Bu hassas ekranların temizliğini yaparken de gözlük bezleri veya amerikan bezi dediğimiz parlak micro kumaşlar yeterli olacaktır. Yağ veya kir işaretleri olsa bile dizüstü bilgisayarınızı rahatça temizleyebilirsiniz.

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape