PHP Programlama Dili

29 Eylül 2015, 16:37 239 Görüntüleme

Php;, html, C ++ gibi bilgisayar programlama ve yazılım geliştirme dili olarak kullanılan bir bilgisayar programlama dilidir. Php kısaltılmış adı olan Person Home Page ( Kişisel Ana Sayfa ), İnternet yazılım dili olarak 1995 yılında yazılımcı ve bilgisayar mühendisi olan Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. Php kodları, Php modülü ile işlenir ve web tarayıcısından çıktı olarak web sitesi haline gelir. Web sitesi oluşturmak için kodlar harici bir dosyaya işlenir veya html kodlarının içine gömülebilir.

PHP Programlama Dili (resim 2)

PHP Programlama Dili (resim 2)

Php ne işe yarar ?
Php sunucu – taraflı programlanmaya odaklanmış bir bilgisayar programlama dili olduğundan formlardan veri toplama, sayfa içeriği oluşturma, internet siteleri için çerez toplama ve gönderme işlemlerini tamamını yapabilir.
Bir Php çözümleyiciniz varsa, komut satırından basit metin işleme görevlerini yapabilir, masa üstü uygulamalarını basit bir şekilde yazabilirsiniz.
Php, Linux, Unix, Microsoft, Mac, gibi bir çok işletim sistemi tarafından çalıştırılabilen ve HTTP sunucularının büyük bir kısmı tarafından desteklenebilen bir programlama dilidir. Bu yönüyle bir çok HTTP sunucusu ve işletim sistemleri ile ortak çalışabilirsiniz. Php ile, resim, pdf dosya, flash videolar oluşturabilirsiniz.

PHP Programlama Dili (resim 1)

PHP Programlama Dili (resim 1)

Php nasıl öğrenilir ?
Php öğrenebilmek için öncelikle basit kodları öğrenerek basit programlar yazmalısınız. Bu sayede phpye giriş yapabilirsiniz. Basit kodlar ile çok sayıda pratik yapmalı ve hatalar yaparak php kodlarında pratiklik kazanırsınız. Hayal gücünüzü kullanarak programlar yazabilir ve php kodlarını, yazılışı yöntemlerini öğrenmiş olursunuz. Kitapçılardan İnternette php makaleleri araştırarak ve kitapçılardan php kitapları edinerek ileri seviye de php kodlarını, program yazma yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Bu kaynakları kullanarak aşama aşama php kodlama ve programlamayı öğrenebilirsiniz. Bu yöntemlerin dışında bilgisayar programlama kurslarına gidebilir ve php uzmanları veya yazılımcıların verdiği uygulamalı dersler ile php öğrenebilirsiniz.
Php ile yazılmış web sitelerinin kaynak kodları internette zip dosyaları halinde bulunmaktadır. Bu dosyaları bilgisayarınıza indirerek çalıştırabilir ve adınıza alacağınız dogmain ile kişisel bir blog sayfası açabilirsiniz.

 

Sanalaraf"

Etiketler: , ,

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape