William Shakespeare ve Onun Başyapıtı Hamlet

27 Ağustos 2015, 09:08 339 Görüntüleme

İngiliz şair William Shakespeare, yarattığı karakterlerde insan doğasının en değişmez özelliklerini benzersiz bir şiir diliyle yansıtması dolayısıyla, yaşadığı yüzyıldan bu yana her çağda ve her ülkede en sık sahnelenen oyunlar yazarıdır.

Hiç şüphesiz, SHAKESPEARE‟in Hamlet‟i, Ödipus Karmaşası‟nın doruğunu endramatik bir şekilde ifade eden kahramandır. Hamlet, tüm gelmiş geçmiş dünya literatürünün(Dante ve Goethe dahil), en dikkati çeken kişiliğidir. Napoleon‟dan ve Shakespeare‟in kendinden sonra en çok bahsedilen kişi Hamlet olmuştur. BRADBY‟ye göre Hamlet, FREUD‟un self  analizi‟ne paralel, kişisel bir yaşan tının dramatizasyonudur. Shakespeare‟in 1585‟de biricik oğlu Hamset’in baptizmini yaptırıp Hamlet’i de babasının ölümünün hemen ardından yazdığını göz önüne alırsak, bu paralellikte belki bir gerçek payı görürüz.

William Shakespeare ve Onun Başyapıtı Hamlet

William Shakespeare ve Onun Başyapıtı Hamlet

Oyuna analitik bir açıdan bakarsak görürüz ki, Hamlet çocukken, annesinden çok ilgi görmüştür. Kraliçe de oğlunu çok severdi, fakat onun davranışında sansüel bir nitelik vardır.

Hamlet‟in babası ölüp de annesi ikinci kez, hem de amcasıyla evlenince, bu “ensestal‟ ilişki, Hamlet‟in kendisinin represe edilmiş cinsel hislerini uyandırır. Bu hisler, sanki kendinden gelmiyorlarmış gibi bir hayalete yansıtılır; hem Hristiyanlığın ( super-ego) ve hem de Hamlet’in bilinçötesinin simgesi olan hayalet, şüphelerini söyler: tıpkı Sofokles’in Kahini gibi.. Ne de olsa, kendi hislerini de aksettirmesi nedeniyle, Şekspiryen stilde, herkes cezalandırılacaktır.

William Shakespeare ve Onun Başyapıtı Hamlet (resim 2)

William Shakespeare ve Onun Başyapıtı Hamlet (resim 2)

Hamlet’in Kısa Özeti

Hamlet’in babası olan Danimarka Kralı onun iyi bir şekilde yetişmesini sağlamak için, felsefe öğrenimi için, Almanya ya okuması için göndermiştir. Anne ve babasının kendisini çok sevdiğini bilen Hamlet, bir gün babasının öldüğünü öğrenir, Bu haberi duyar duymaz hemen Danimarka ya döner. Çok sevdiği ve kendisini de çok seven babasının ölümü onu çok düşündürür ve derinden yaralar. Aradan iki ay gibi çok kısa bir zaman geçmiştir. Annesi Gertrude (Gertrud), amcası Cladius (Kladyus) ile evlenir. Sıra Hamlet’te olduğu halde, amcası hükümdar olur. Bir gün, arkadaşları Horatio (Horasyo) ve Marcellius (Marselyüs) Hamlet’e babasının hayaletinin kale burçlarında dolaştığını haber verirler. Bir gece, kale burçlarında, babasının hayaletiyle konuşan Hamlet, babasının, bir yılan sokması sonucu değil, amcası ve annesinin işbirliğiyle öldürüldüğünü öğrenir; öç alma duygusu içinde gerçeği iyice öğrenmek için kendine deli süsü verir; sarayda babasının ölümüne benzer bir konumun bir tiyatro topluluğunca temsili yoluna gider; kralın heyecanını, davranışlarını izler. Onun, oyunu sonuna kadar izlemeyişi karşısında, yavaş yavaş şüphelerinden sıyrılır. Anne ve amcasına karşı koymaya baslar: Bu olaylardan sonra Hamlet, yurt dışına, İngiltere’ye gönderilir. Amaç, Hamlet’in öldürülmesidir. Ölüm buyruğunu elinde götürürken durumu öğrenerek geri döner. Bu arada, Hamlet’in, nisanlısı, nazir Polonius’un kızı Ophelia (Ofelya), babasının ölümü üzerine, çıldırmış; derede boğulmuştur. Ophelia’nin kardeşi Laertes (Urtls) babasının ve kız kardeşinin öcünü almak üzere Hamlet’e karşı kışkırtılır. Bir kılıç vuruşması hazırlanır. Bunu da Kral ve Laertes birlikte düzenlerler. Ama düzen ters isler: Ucu zehirli kılıç Hamlet’i yaraladığı gibi, Laertes’i da yaralar. zehirli içkiyi de, hiçbir şeyden haberi olmayan Kraliçe içer. Geriye kalan zehirli içki, Hamlet tarafından, zorla Krala içilir. Hepsi ölürler. Durumun halka duyurulması için Horatius ile Lehistan’dan zaferle dönen Fortinbras anlaşırlar.

Bir önceki yazımızda Gelecek 3D Yazıcılarda konusunu incelemiştik.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape