Silinebilir Kağıt

26 Aralık 2015, 16:00 967 Görüntüleme

Silinebilir kağıt projesi bir süredir üzerinde konuşulan bir konuydu. Özellikle uzay çalışmaları için çok faydalı olabileceği düşünülen bu icadın dünyadaki birçok yerde de kullanılabileceği planlanmıştı. Dünyaca ünlü şirket  Xerox sonunda bunu üretmeyi başardı.

Evet, silinebilir Kağıt icat edildi. Xerox’un yakın geçmişte duyurusunu yaptığı silinebilir kağıt buluşu, ABD’de kamuoyuna tanıtıldı. Şirketin Kanada’daki AR-GE Merkezi ve Palo Alto’daki PARC AR-GE Merkezi’nin ortak çalışmasıyla icat edilebilen silinebilir kağıt hatta Time dergisi tarafından yılın en önemli buluşları arasında gösterildi. Xerox yetkililerin silinebilir kağıt hakkında yaptıkları açıklama ise şöyle:

“Gelecekteki kağıt tüketim anlayışını değiştirebileceği gözüyle bakılan bu teknoloji geçici olarak var olacak görüntüler yaratmanın yöntemlerini ararken bulundu. Çalışmalar ilerlerken (tamam şimdi bulduk) denilen nokta, belli miktar dalga boylarında ışık alan parçaların renk değiştirdikleri ve belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kayboldukları an oldu. İnsanoğlu bu noktadan hareket ederek, şu an için kendisini 16 – 24 saat arasında silen, defalarca tekrar kullanılabilen silinebilir kağıt buluşu ile tanışmış oldu.”

Ofis çalışanları gün içerisinde işte basmış oldukları kağıtların neredeyse yarısını gün sonunda çöpe atıyor. Her ne kadar dünyamız bilgisayarlarla çevrili olmaya başlasa da, halen insanlar bilgi akışını kağıtlardan takip etmek, okumak istiyor. Birçok ağacın kesilmesine sebep olan, kağıt tüketimini yüksek seviyelere çeken bu durum  silinebilir kağıt buluşuyla birlikte ortadan kalkacakmış gibi duruyor.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape