Sosyal Medya ve İletişim

4 Ekim 2015, 15:01 252 Görüntüleme

Sosyal Medya ve İletişim
Sosyal medya son yıllarda çokça kullanılan bir terimdir. Anlam olarak, internet kullanıcılarının internet üzerinden karşılıklı olarak paylaşımlarda bulunmaları, sohbet ara yüzleri aracılığı ile sesli ve yazılı olarak konuşabildikleri, içerik ve bilgi alışverişinde bulundukları uygulamalar, internet siteleridir.
Mobil internetin yaygınlaşması ile birlikte mobil tabanlı olarak yenisosyal medya sitelerinin mobil uygulamaları geliştirilmiş ve insanlarınsosyal medya üzerinden istedikleri yerden istedikleri zaman iletişim kurmaları, içerik ve bilgi paylaşmaları sağlanmıştır. Bu sayede insanlar bulundukları yerlerin veya görselliği olan bir objenin resmini çekerek mobil internet sayesinde sosyal medya sitelerine veya uygulamalarına ulaşıp çektiği resmi yükleyebilir. Sosyal medya mobil uygulamaları ile diğer sosyal medya kullanıcıları ile iletişime geçer, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sosyal Medya ve İletişim (resim 1)

Sosyal Medya ve İletişim (resim 1)

Görseller ve ses dosyaları
Teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve globalleşmiş olması nedeniyle telekomünikasyon teknolojisi her gün gelişmektedir. Sosyal medya platformlarında, mobil uygulamalarında her gün yeni bir özellik veya yeni bir sürüm üretilmekte ve kullanıcıların ses dosyaları, kelimeler ve görsellerle daha kolay iletişim kurarak içerik ve bilgi paylaşımlarında bulunmaları sağlanmaktadır..
Sosyal medya olarak kullanılan Twitter, Facebook, Instagram, Vimeo gibi internet sitelerinde paylaşılan içerikleri kullanıcılar üretmektedir. İçerik üretmek, kullanıcıların farkında olmadıkları amasosyal medya platformlarına yardımcı oldukları bir konudur. Çekilen fotoğraflar, sosyal medya platformlarına yazılan yazıları yapılan yorumlar, eklenilen haber linkleri, videolar, ses dosyaları tamamen içeriği oluşturur. Kullanıcıların ürettiği içeriklere dayalı sosyal medya platformları oluşturulmuştur.

Sosyal Medya ve İletişim (resim 2)

Sosyal Medya ve İletişim (resim 2)

Sosyal Medya Yararları ve Zararları
Sosyal medya da yer alan bir haber veya içerik anından bütün dünya da öğrenilmekte ve gerçek haber olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Dijital sosyalleşme denilen sanal iletişim çok güçlü yapılabilmektedir. Mobil internet ağı sayesinde nerede olursanız olun bilgi alış verişinde bulunabiliyorsunuz.
Zarar olarak ise; aşırı bilgisayar başında oturmaktan gerçek sosyalleşme gerçekleştirilemiyor. Yalan bir haber veya içerik anında dünya geneline yayılabiliyor. Sosyal medya da kötü niyetli insanlar farklı isimler altında boy gösterebiliyor ve gençlerimize tuzak kurabiliyorlar. Bu nedenle sosyal medya kullanıcıları çok dikkatli olmalılar.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape