Suyun Kirlenmesini Önleyen Sensör

9 Kasım 2015, 17:10 326 Görüntüleme

Su insan yaşamı için olmazsa olmaz maddelerden biridir. Öyle ki, bir insan en fazla 3-5 gün susuz yaşayabilmektedir. Hal böyle olunca su kaynaklarını korumak ve onları temiz tutmak dünyadaki en önemli olaylardan biridir. Ancak sanayileşme ile birlikte hayatımıza giren hava ve doğa kirliliği yüzünden bugün suya gereken önemi vermiyoruz. Üstelik hızla artan bir kaynak tüketimi de mevcut.

Suyun kirlenmesini önleyen sensör (resim 2)

Suyun kirlenmesini önleyen sensör (resim 2)

Bugün su için kirlilik analizi oldukça önemli. Bir suyun içilip içilmeyeceğini ya da insan yaşamı için değerli olup olmadığını anlamak için sudan örnek alıp labaratuvarda birkaç gün süren bir inceleme yönteminden geçmesi gerekiyor. Tüm bu testlere rağmen sonucun % 100 güvenli olduğunu söylemekte pek kolay değil. Ancak Danimarka Teknik Üniversitesi’nde son yapılan çalışmalarda bu durumun tamamen değişebileceğine dair umut verici gelişmeler var. Evet, gerçek zamanlı olarak su kirlenmesini algılayan biyo sensör geliştirilmiş durumda.  365 günün her anında sudaki zararlı organizma seviyesini ölçebilecek olan bu sistem sayesinde numune almadan kolaylıkla işlem yapılabiliyor. Üstelik bilgisayarlı bir sisteme bağlanan bu yapı sayesinde sudaki herhangi bir kirlenme durumu için de uyarı mekanizması var. Sistem anında yetkililere haber vererek önlem alınmasını sağlayabiliyor.

Suyun kirlenmesini önleyen sensör (resim 1)

Suyun kirlenmesini önleyen sensör (resim 1)

Mümkün olan en az insan ve en az enerji yöntemiyle çalışacak olan sistem mobil bir şekilde su yatağına entegre edilebilecek. Bu sayede kurulacak olan test istasyonlarıyla da kirlenme akışı izlenebilecek ve düzenli olarak rapor tutulabilecek. Sonunda kaynaklarımız ile ilgili doğru ve kesin bir bilgiye ulaşmış olacağız. Unutmamak gerekir ki, su ciddi anlamda geleceğimizdir.

Öte yandan söz konusu sensörün önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımızda İstanbul Boğazının kökeni incelemiştik. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz..

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape