Telefonlara Gece Görüşü mü Geliyor?

29 Kasım 2015, 16:00 236 Görüntüleme

Grafen adı verilen Karbon atomunun bal peteği yapısına sahip olan farklı bir formu sayesinde geliştirilen sensörler sayesinde yakın bir zamana kadar cep telefonlarına gece görüşü özelliği eklenebilir. Bu yöntemler bugün arama kurtarma ekipleri, askerler ve polisler tarafından kullanılıyor. Ancak büyük cihazlara ve soğutmaya ihtiyaç duyan bu sistemler halen tam verimli değil. İşte grafen hem küçük boyutlarıyla hem de işleviyle bu sorunu çözecek gibi duruyor.

2004 yılında keşfedilen Grafen, bugüne gelindiğinde hayatın birçok alanında kullanılmaya başlandı bile. Mucize madde olarak adlandırılan Grafen üzerinde çalışmalar yapan Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den Tomas Palacios’un yaptığı açıklamalara göre cep telefonlarına ve laptoplara entegre edilebilecek bu sistem sayesinde gece görüşünü herkes kullanabilecek.

Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olan maddelerden bir tanesi. Bu alanda bu yüzden onunla çalışmalar gerçekleşiyor. Üstelik nano boyutlarda çalışılabilindiğinden dolayı da oldukça küçükler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzere ve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldığı için bir soğutmaya da ihtiyaç duymuyor.

İlk denemeyi yaptıklarını ve gelecek için umutlu sonuçlar aldıklarını kaydeden Tomas Placios, sistemin zaman içerisinde daha da geliştirileceğini belirtiyor. Böyle giderse yakın zamanda gece görüşü günlük kullanımda da kullanılabilecek gözüküyor. Bununla ilgili en iyi örnek otomobiller için veriliyor; örneğin otomobilin ön camına takılacak bir sensör sayesinde sürücü gece olup biten her şeyi görebilecek. Üstelik görüşü de hiçbir şekilde engellenmemiş olacak.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape