TELKARİ Nedir? Nasıldır?

30 Kasım 2015, 16:00 316 Görüntüleme

Telkâri asırlara meydan okuyan bir el işlemeciliği. Ağırlıklı olarak da Süryanilerin geleneksel meslekleri arasında kabul ediliyor. Çünkü bu sanatın en ünlü ustaları Süryaniler arasından çıkmış ve çıkmaya da devam etmekte. Bugün özellikle Anadolu’nun birçok yerinde atölye ve atölyelerde yapılan işlerin ziyaretçilerle buluştuğu telkari dükkanları mevcut. Bu kıymetli el işçiliği onu satın alan turistler tarafından dünyanın dört bir yanında sergilenme imkanı buluyor.
El sanatlarının hayatın içinde kaybolmasına neden olan zaman aşımı, yitirilen işlevsellik ve demodelik gibi doğal engeller hiçbir zaman telkâri için söz konusu olmamış. Çünkü telkâri hayatın ziynet eşyaları bölümünü gururla doldurmayı her daim başarmış. Tarih boyunca değerli olan kıymetli madenlerden yapılıyor olması da başka bir etmen. Telkâri takılar, turistler arasında heyecan verici hediyeler arasında yer alıyor.

Telkari Nedir? Nasıl? (resim 1)

Telkari Nedir? Nasıl? (resim 1)

Telkari Nasıl Yapılıyor?
Telkârinin yolculugu ham gümüş bilyelerinin yüksek ısıda eritilerek ince çubuklar haline getirilmesinden sonra silindirler arasından geçirilerek başlıyor. Sonra bir kez daha silindirlerin arasına veriliyor. Bu sefer daha ince ve uzun bir gümüş çubuk elde ediliyor. Bu işlem, yapılacak takının istenilen inceliğe kadar gelişine değin devam ediyor. Daha sonra hazırlanan ince çubuklar biraraya getirilerek istenilen şekil oluşturuluyor ve muazzam görünümdeki takılar ortaya çıkıyor.
Bu işlem türü çok eski olup tarihi M.Ö 3000’lere dayanıyor. Bugün sınırlı bölgelerde hayatına devam eden Telkari tarih boyunca geniş uygulama alanları bulmuş. Örneğin Ortaçağda Barok döneminde  900’lü yıllarda Sicilya ve Venedik’te dahi kullanılmıştır. Birgün Telkari el sanatlarına denk gelirseniz, bu muazzam eserleri incelemeden geçmeyin

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape