Türk Bilimadamları Buzlanmayan Asfalt İcat Etti

31 Aralık 2015, 16:00 963 Görüntüleme

Kışın buzlu yollar, özellikle uzun yolculuklarda çileye dönüşebiliyor. Asfalt üzerinde hafif bir buzlanma dahi insan hayatı için tehlike yaratabilecek duruma gelebiliyor. Bu nedenle uzun zamandır buzlama çalışmaları ve asfalt üzerindeki buzun giderilebilmesi için çalışmalar yapılıyordu. Koç Üniversitesi’nden gelen bir haber bu soruna çözüm olabilecek gibi. Yapılan açıklamaya göre Türk araştırmacılar asfalt üzerinde buzlanmayı geciktirici hatta buzlanmayı önleyici bir yöntem buldu.

Yolların tuzlanması buzlanmayı engellemek için etkili bir yöntem olsa da, uzun vadede tuz asfalta büyük zararlar verebiliyor. Elbette bu durum başka bir tehlike demek. Aynı zamanda maliyetli de.  Bu yeni geliştirilen yöntem sayesinde artık yolları tuzlamaya gerek kalmayabilecek.

Amerikan Kimyasal Üreticileri Birliği’nin yayınladığı Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde çıkan araştırma sonuçlarına göre, Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi (KUTEM) bünyesindeki bir ekip tarafından geliştirilen bu özel yöntem daha asfalt yapılırken uygulanıyor. Tuz ve potasyum karışımını stiren-bütadiyen-stiren polimer ile karıştırdıktan sonra bu karışımı asfaltın ana maddesine uygulayan ekip asfaltta buzlanmanın geciktiğini farketti. Asfaltın içinde bulunan bu tuz karışımı sayesinde kışın don olayı görüldüğünde asfalt tuzu kontrollü bir şekilde dışarıya vererek buzlanmayı önlüyor.

Tuzun ekonomik zararlarını oldukça düşürecek olan bu yöntem sayesinde çevreya olan zararın da minimuma indirilmesi planlanıyor. Üstelik canlılar için de oldukça güvenli. Yine yapılan açıklamalara göre buluşu yapan ekip bu yeni asfaltın bir an önce karayollarında kullanılması için oldukça yoğun mesai harcıyor. Belki de yakın bir zamanda artık buz tutmayan yollarda olacağız.

 

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape