Yolk: Yeni Nesil Güneş Şarjı

19 Ağustos 2015, 14:42 5 Görüntüleme

Kim derdi ki teknoloji bu denli hızlı gelişecek. Daha düne kadar cep telefonu fikri bile bir hayal gibi gelirken, bugün akıllı telefonlar ve tabletler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Neredeyse tüm işlerimizi ve iletişimimizi onlarla halleder olduk. İnsan yaşamına kattıkları kolaylıklar ise gerçekten saymakla bitmez. Ama akıllı telefonların bir sorunu var ki, hemen hemen herkesin şikayet edebileceği türden; tabi ki hızlıca biten şarjları. Yüksek işlemcili bu telefonların göstermiş oldukları performanslar sayesinde şarjları bazen hızla tükenebiliyor.

Yolk: Yeni Nesil Güneş Şarjı

Yolk: Yeni Nesil Güneş Şarjı

Akıllı telefonların hayatımızın bu kadar içerisinde olmasının en büyük nedenlerinden biri taşınabilir olması. Telefonu şarj edebilmek için ise bir şarj aletine ve sonuç olarak bir enerji kaynağına ihtiyaç duyduğumuz da bir gerçek. Enerji kaynağını bulmak ise her zaman mümkün olmadığından dolayı şarjın bitmesi bir takım sorunlara yol açabiliyor. Ama bir enerji kaynağı var ki, enerjisi bırakın cep telefonunu, tüm dünyadaki aletleri çalıştırmaya dahi yetecek cinsten; elbette güneş enerjisinden bahsediyoruz.

“Yolk” adlı güneş şarjının en önemli özelliği boyutları. Hemen hemen bir banknot büyüklüğünde olan bu alet, benzerlerinden inceliğiyle de ayrılıyor. Yolk, etkili bir şekilde şarj edebilme özelliğine sahip olmasının yanında şık tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Şirketler bu konuda tüm olanaklarını seferber etmişken, etrafta idareli şarj kullanımıyla ilgili yapılacaklar listesi dolaşırken, Koreli tasarımcı Sung Un Chang tarafından geliştirilen Yolk’un enteresan da bir hikayesi var. Dünyaca ünlü, projeler için fon toplama sitesi Kickstarter’a 50.000 dolar gibi bir fon toplamak için giren Yolk, 1 milyon dolara yakın topladığı parayla rekor kırmış durumda. Yolk, bu site üzerinden iki panelli, üç panelli ve dört panelli seçenekleriyle değişen fiyatlarıyla, önümüzdeki yıllara yayılmış bir sipariş sistemiyle satın alınabiliyor.

Yolk: Yeni Nesil Güneş Şarjı

Yolk: Yeni Nesil Güneş Şarjı

İphone 6 gibi bir telefonu şarj edebilmek için 2 panelli Yolk almak gerekirken, ipad gibi daha büyük bir aleti şarj etmek için 4 panelli Yolk kullanmak gerekiyor. Yolk’un en önemli özelliği ise gölgede dahi şarj edebilmesi.Güneşli bir günde 2 saat gibi bir sürede İphone 6 tamamen şarj olabiliyor. Gölgede bu süre 4 saat civarında.

Yakın bir zamana kadar şirketler şarj problemine çare bulsa bile Yolk gibi sınırsız enerjiyle çalışan bir alet, daha da gelişeceğini düşünürsek, hayatın her alanında yedek ve yenilenebilir enerji sağlaması dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih edilecektir.

 

Sanalaraf"

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Protected by Copyscape